پلی یوریا چیست و چه کاربردی دارد؟

پلی یوریا چیست و چه کاربردی دارد؟

پلی یوریا یک نوع پلیمر الاستومری دو جزیی است که  از واکنش یک دی آمین و یک دی ایزوسیانات به دست می آید ، این واکنش بسیار شبیه پلیمریزایسون پلی اورتان می باشد اما در واکنش پلی یوریا حاصل پیوند یک اوره با ایزوسیانات می باشد .

حاصل این پیوند مولکولی پلی یوریا خالص می باشد ، پلی یوریا اگر خالص باشد بهترین نوع عایق می باشد. و کفپوش پلی یوریا نیز به همین جهت یکی از بهترین انتخاب ها برای پوشش کف ساختمان ها بوده و مزایای بسیاری ایجاد می نماید.

 

 

البته در بازار تجاری برخی از تولیدکنندگان نوعی دیگر از "پلی یوریا" را که حاصل ترکیب "پلی اورتان "و "پلی یوریا" می باشد تحت عنوان "پلی یوریا هیبرید " به بازار ارایه داده اند که  رفتاری مشابه پلی یوریای خالص را ندارد


Polyurea (pure) = Polyamine + Isocyanate
Polyurethane = Polyol + Isocyanate + Catalyst
Polyurea (hybrid) = Polyamine + + Polyol+ Isocyanate


کفپوش پلی یوریا به لحاظ ساختاری به دو دسته آروماتیک (aromatic )و آلیفاتیک (aliphatic ) تقسیم بندی می شوند. پلی یوریا آروماتیک مقاومت پایینی در برابر اشعه UV  داشته و مناسب کار در فضای های باز ندارد و مناسب مناطق سرپوشیده میباشد در صورتیکه نوع آلیفاتیک آن مقاوم در برابر اشعه UV  میباشد و به عنوان یک پوشش کامل به کار می رود البته باید در نظر داشت که نوع سآلیفاتیک آن به مراتب گرانتر از پنوع آروماتیک است .


سیستم اجرای پلی یوریا
برای اجرای پلی یوریای خالص ، نیاز به تجهیزات خاص دارد . پلی یوریا به صورت پاششی و گرم اجراست . برای پاشش پلی یوریا نیاز به یک دستگاه راکتور ( مانند GRACO Reactor E-XP2 ) و فشار باد تا 2700 PSI   میباشد و اجزاء ( جزئ A , و جزئ B ) پس از گرم شدن تا دمای 70 -80 درجه  بوسیله راکتور ، توسط شیلنگ های مجهز به سنسور دما و با فشار 2700 PSI توسط گان مخصوص پس از ترکیب به روی سطح اسپری می شود و تنها پس از 4 الی 6 ثانیه واکنش کامل می شود .
در اجرای "پلی یوریای سرد" نیازی به تجهیزات خاصی نیست و بوسیله غلطک و یا ایرلس قابل اجراست ولی زمان طولانی تری باید برای خشک شدن و بهره برداری در نظر گرفت مضاف بر اینکه خواص پلی یوریا خالص را بطور کامل ندارد .
 

نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.