روش های اجرایی عایق کاری حرارتی دیوار

روش های اجرایی عایق کاری حرارتی دیوار

پس از ارائه توضیحاتی در ارتباط با ماهیت عایق حرارتی ،کاربرد های آن،تحلیل و بررسی انواع عایق حرارتی و راه کارهایی برای انتخاب بهترین عایق حرارتی حال نوبت آن است که تکنیک های  اجرای آن را بررسی کنیم. در این مقاله هدف اصلی ما بیان روش های نصب و اجرای عایق حرارتی دیوار و سقف ساختمان است.

انواع  روش های اجرای عایق کاری حرارتی

در حالت کلی برای پروژه اجرای عایق حرارتی دو روش کلی وجود دارد:

  • عایق کاری حرارتی از داخل
  • عایق کاری حرارتی دیوار از خارج

در این بخش به توضیح کوناهی در مورد هر کدام از این روش ها می پردازیم.

عایق کاری حرارتی دیوار از داخل ساختمان

برای این منظور اغلب از قطعاتی استفاده می شود که یک سمت آن یک صفحه ی گچی و سمت دیگر آن پلی استایرن می باشد. این قطعات را بر روی شبکه ی چوبی پیچ می کنند و توسط چسب خمیری به دیوار نصب می نمایند.

عایق کاری حرارتی دیوار از خارج ساختمان

در این روش بهتر است از موادی مانند پلی استایرن برای عایق کاری حرارتی استفاده شود که ضد آب باشند.

برای اجرای این روش دو نکته را باید رعایت کرد

  1.   کار گذاشتن یک شبکه فلزی روی عایق و پیچ کردن آن به دیوار
  2.   پیچ کردن شبکه های تشکیل شده از الیاف شیشه توسط پیچ های پلاستیکی به دیوار

عایق کاری حرارتی با استفاده  از دیوارهای عایق حرارتی همگن

در این بخش از مقاله می خواهیم روش هایی را معرفی کنیم که بدون استفاده از تغییر و تصرف در دیوار های ساختمان، کار عایق بندی حرارتی انجام شود.

الف) استفاده از دیوار پیش ساخته صنعتی یا ساندویچ پنل

با ابستفاده از این دیوار برای ساختمان های در حال ساخت با یک می توان دو نشان زد.این نوع دیوار ها در ساختار خود استاندارد های لازم برای عایق کاری حرارتی را دارا هستند و استفاده از آنها موجب میشود به  اجرای پروسه عایق کاری حرارتی نیازی نباشد.  این دیوار متشکل از قطعات بزرگ عایق حرارتی مانند پلی اورتان و یا پلی استایرن است که در میانه ی دو لایه ی ورق آهن گالوانیزه ، آلومنیوم، بتن و یا پلاستیک است که با الیاف شیشه یا فایبرگلاس تقویت شده است. در این دیوار آب بندی قطعات با همپوشانی گوشه ی قطعات صورت می گیرد و نفوذ پذیری بخار آب به صفر می رسد.

ب) دیوار با بلوک های مجوف سفالی عایق دار

این روش نیز مانند روش ارائه شده در بند الف استفاده از دیواری است که در ساختار داخلی خود خاصیت عایقی را دارا است.

در این نوع دیوار، جنس دیوار عایق حرارتی اغلب از نوع پلی استایرن است که این نوع دیوار بین دو قطعه ی سفالی دندانه دار به حالت پیش ساخته قرار داده می شود. استفاده از این روش نیز برای ساختمان های در حال ساخت بسیار توصیه می شود.

عایق کاری حرارتی با استفاده از دیوار دو لایه

این روش نیز یکی از رایج ترین روش های اجرای پروژه عایق کاری حرارتی در ایران می باشد. این روش با دو رویکرد انجام پذیر است.

الف) دیوار دولایه با مصالح بنایی و لایه ی میانی

هوا: در صورتی که دیوار متشکل از دولایه مصالح ساختمانی باشد و در وسط آن یک لایه ی هوا وجود داشته باشد، گرما از دیوار به میزان زیادی منتقل نمی شود. بایستی دقت کرد که لایه هوا بیش از ۱۰سانتیمتر نشود. بایستی در این نوع از دیوار ها جهت دفع آب هایی که به لایه ی هوا می رسد پیش بینی های لازم صورت گیرد که در شکلهای ذیل آمده است.

ب)دیوار دو لایه از مصالح بنایی با لایه ی میانی هوا و عایق حرارتی

بعد از ساخت دیوار داخلی، عایق حرارتی توسط بستهایی مخصوص یا شبکه ای متشکل از چوب های چهار تراش به لایه داخلی متصل می شود و با دیوار خارجی فاصله ای کمتر از ۱۰سانتیمتر دارند.در صورتی که عایق حرارتی از مصالح معدنی انتخاب شده باشد بایستی در سمت گرم پیش بینی نصب بخاربند صورت گیرد.

در پایان می توان گفت نکته های اجرای عایق کاری حرارتی و انتخاب بهترین عایق حرارتی بسیار است و ما سعی میکنیم در وب سایت شرکت پل برج به مرور زمان با ارائه مقالات کاربردی به آنها بپردازیم.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.