همه چیز در مورد پشم سنگ

همه چیز در مورد پشم سنگ

پشم سنگ چیست؟چه کاربردی دارد؟ساختارش چیست؟چه انواعی دارد؟قیمت انواع پشم سنگ؟

همه ی اینها سوالاتی است که اهالی صنعت ساختمان کم و بیش با آن در گیر هستند یا حداقل به گوششان خورده است. امروز در این مقاله ی آموزشی می خواهیم در ارتباط با عایق حرارتی پشم سنگ صحبت کرده و بگوییم چه ویژگی هایی موجب می شود تا پشم سنگ به عنوان بهترین عایق حرارتی معرفی شود.

پشم سنگ چیست؟

قبل از هر چیز می خواهیم از پایه ای ترین سوالی که یاید در این مقاله به آن پاسخ داده شود کار خود را شروع کنیم.پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ نوعی الیاف معدنی است که همه آن را با کاربرد عایق حرارتی یا صوتی می شناسند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که پشم سنگ بهترین عایق حرارتی  نیز می تواند معرفی شود. 

بررسی ساختار پشم سنگ

در این بخش می خواهیم به تحلیل و بررسی ساختار پشم سنگ بپردازیم به عبارتی ساده می خواهییم بگوییم پشم سنگ از چه چیزی تشکیل شده است. ماده اولیه و  تشکیل دهنده پشم سنگ بازالت است. همان طور که می دانید بازالت یک سنگ معدنی از گروه سنگ های آذرین می باشد. بسیاری می گویند بازالت از باز مانده های فعالیت آتشفشان ها تشکیل شده است.

برای ساختن و تولید پشم سنگ بازالت را در دمای مشخصی از 1500درجه سانتی گراد ذوب میکنند با استفاده از روشهای خاص آن را به الیافی بسیار ریز با قطر میکرونی تبدیل می کنند.

97% کل محصول پشم سنگ را این الیاف بازالت تشکیل می دهند، 3%  باقی مانده رزین و روغن های مورد نیاز برای فرم دهی الیاف متناسب با نوع محصول مورد نیاز می باشد.این ماده به عنوان یکی از انواع مواد عایق در ساخت ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

خصوصیات عایق پشم سنگ چیست؟

بارز ترین ویژگی یا خصوصیت پشم سنگ خاصیت عایقی و تحمل بسیار بالای آن در برابر حرارت است و همین ویژگی است که باعث شده تا پشم سنگ را بهترین عایق حرارتی بنامیم.پشم سنگ در مقابل آتش بسیار مقاوم می باشد و همچنین میزان آتش سوزی در ساختمان را به شدت کاهش می دهد. در تست هایی که در آزمایشگاه روی پشم سنگ انجام شده است این نتیجه حاصل شده است که پشم سنگ تحمل دمای حرارتی بالای 900 درجه سانتیگراد را دارد. مقاومت حرارتی به معنای توانایی عایق در جلوگیری از پخش آتش در یک دوره زمانی می باشد و عکس العمل در مقابل آتش به قابلیت احتراق و پخش دودهای ناشی از آتش سوزی اشاره دارد.

پشم سنگ تا چهار ساعت در برابر حریق مقاوم می باشد و دود سمی از خود متصاعد نمی کند، بنابراین به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته شده است و عایق بسیار مناسبی برای استفاده در ساختمان ها و صنایع خواهد بود.

و همچنین دفع رطوبت رسانایی حرارتی الیاف معدنی پشم سنگ به طور چشم گیری به میزان جذب آب بستگی دارد. در صورت وجود رطوبت به دلیل ویژگی رسانایی آب، میزان رسانایی حرارتی افزایش می یابد. همچنین عایق مرطوب منجر به خوردگی می شود. به منظور جلوگیری از نفوذ آب به درون الیاف از روش هایدروفوبیک استفاده می شود، روغن هایدروفوبیک الیاف را در بر گرفته و مانع از نفوذ آب به درون عایق و تجهیزات می گردد. به منظور جلوگیری از جذب رطوبت محیطی توسط عایق از پوشش های مخصوصی استفاده می شود.

انواع مختلف پشم سنگ

پشم سنگ انواع مختلفی دارد که بسته به نیاز و کاربردش می تواند به هر یک از این انواع یاد شده تبدیل شود.. یکی از کاربرد های مهم این ماده عایق فوق العاده مقاوم در ساخت ساندویچ پانل ها می باشد و پس از قرار گرفتن در لایه داخلی ساندویچ پانل آن را تبدیل به یک ساندویچ پانل دیواری یا سقفی مقاوم و عایق می کند.در ادامه برخی از انواع مدل های پشم سنگ را برای شما توضیح خواهیم داد.

پشم سنگ فله ای

پشم سنگ لوله ای نوعی عایق حرارتی است که از آن برای پر کردن فضاهای فاقد شکل هندسی منظم استفاده می شود.

پشم سنگ لحافی

عایق پشم سنگ لحافی  نوعی عایق حرارتی است که بسیار انعطاف پذیر می باشد و به صورت رولی در بازار توزیغ می شود. پشم سنگ لحافی در انواع مختلف بدون روکش و با روکش آلومینیومی و کاغذ کرافت تولید می شود و برای عایق کاری سقف ساختمان ها، سوله ها، دیوارها، سقف های کاذب، کانال های تهویه هوا و سطوح با انحنای کم استفاده می شود.

پشم سنگ پتویی

از عایق پشم سنگ پتویی بیشتر در جهت عایق کاری ماشین آلات، تجهیزات صنعتی و لوله های با قطر بالا استفاده می شود. عایق پتویی پشم سنگ یک عایق حرارتی صوتی حیاتی برای صنایع به حساب می آید و عموما در این نوع عایق پشم سنگ از هیچ نوع عامل پیوندی استفاده نشده است.

پشم سنگ تخته ای

عایق پشم سنگ تخته ای یکی از پر کاربرد ترین نوع عایق پشم سنگ محسوب می شود که زمینه های کاربردی بسیاری دارد و تقریبا در تمام صنایع از آن استفاده می شود. از جمله کاربرد های آندر صنعت ساختمان سازی  می توان به عایق کاری صوتی و حرارتی دیوار، عایق کاری کف و سقف ساختمان اشاره کرد. از این عایق حرارتی در صنایع کوره سازی، پالایشگاه ها و پتروشیمی نیز استفاده می شود.

پشم سنگ لوله ای

از عایق پشم سنگ لوله ای در تاسیسات لوله های ساختمانی و صنعتی کاربرد دارد.پشم سنگ لوله ای در قطر استاندارد لوله های موجود در بازار و در ضخامت های مختلف تولید می شود.

مقاله مرتبط :عایق حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.