بررسی تخصصی فرایند تولید ورق ژئوممبران

بررسی تخصصی فرایند تولید ورق ژئوممبران

با گسترش روز افزون صنعت عایق سازی استفاده از ورق ژئوممبران در کنار سایر محصولات ژئوسنتتیک از جمله ورق ژئوتکستایل بسیار گسترش یافته و متخصصین ساختمانی در تلاش هستند تا میزان تولید این ورق را افزایش دهند. به همین دلیل امروز در این مقاله تخصصی می خواهیم شما را با چگونگی تولید این محصول بسیار کاربردی و مهم در صنعت عایق سازی آشنا نماییم. 

 

ورق ژئوممبران چگونه تولید می شود؟

اصولا ورق ژئوممبران همانند ورق ژئوتکستایل در کارخانه فرایند های کالیبراسیون، لایه سازی و اکستروژن را طی می کند تا به مرحله تولید برسد. حال در ادامه  به توضیح و تشریح هر کدام از این مراحل می پردازیم.

تحلیل و بررسی فرایند کالیبراسیون در تولید ورق ژئوممبران

در این مرحله نخست باید تمامی تجهیزات مورد نیاز در فرایند ساخت و تولید ورق ژئوممبران را کالیبره کرد. با توجه به اینکه تولید این محصول مستلزم دستگاه جوش حرارتی تحت فشار است، تنظیم دما و فشار در تولید ورق ژئوممبران نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در گذشته ورق ژئوممبران تحت فشار و حرارت بسیار بالایی تولید می شد اما امروزه با افزایش چگالی پلی اتیلن می توان این محصول را در دما و فشار کمتری تولید کرد.

تحلیل و بررسی فرایند لایه سازی در تولید ورق ژئوممبران

فرایند لایه سازی شامل ساختن یک پانل از ژئوممبران با ترکیب دو یا چند لایه از موادی مانند پلی اتیلن  صورت می پذیرد. سپس در وسط دو لایه ی پلاستیکی یک پارچه قرار می گیرد. این ورقه های نازک به وسیله غلطک های تحت فشار که در مرحله بعد در مورد آن صحبت خواهیم کرد به هم پرس می شوند.

تحلیل و بررسی فرایند اکستروژن در تولید ورق ژئوممبران

فرایند اکستروژن فرایندی است که  در آن ورقه های پلاستیکی به وسیله ی غلطک هایی با دما و فشار زیاد به هم پرس میشوند. میزان فشار و دمای اعمال شده تعیین کننده ضخامت ورق ژئوممبران نهایی است. در این فرایند با عبور یک لایه پلیمری داغ از بین غلطک های گرم، ورق ژئوممبران تولید می‌شود.

ژئوممبران‌ها در این فرآیند در رول‌هایی به عرض 1/5 تا 10 متر تولید می‌شوند. رول‌های باریک ژئوممبران برای اتصال به یکدیگر و تولید ژئوممبران‌های عریض به کارخانه‌های دیگری انتقال می‌یابند. این ورقه‌ها را می‌توان به هر شکل که مورد نیاز است طراحی کرده تولید نمود و محدودیت اندازه آنها صرفاً تابع شرایط حمل و نقل می‌باشد. ورقه‌ها پس از تولید بسته بندی می شوند.

البته در تولید ژئوممبران عریض، علاوه بر کیفیت مواد اولیه، نورد ورق بسیار مهم است. اگر دستگاه‌های نورد و تولید ژئوممبران کیفیت مناسبی نداشته باشند و اصول مربوطه رعایت نشود، ورقه‌های عریض تولید شده از کیفیت مناسبی برخوردار نخواهند بود. در این صورت ضخامت ورق‌ها در راستای عرض یکسان نبوده و متغیر می‌باشد.

پس از پرس شدن ورق ژئوممبران و تولید نهایی وارد مرحله ی تست می شویم. ورق ژئوممبران باید از پس تست مقاومت فیزیکی، مقاومت شیمیایی، میزان انعطاف پذیری و انواع تسست های عایقی براید تا در نهایت بتواند مهر کنترل کیفیت را از واحد کنترل کارخانه بگیرد.

 مقاله مرتبط: بررسی همه جانبه و تخصصی کاربردهای ورق ژئوممبران


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.