ژئومت چیست؟

ژئومت چیست؟

در ادامه معرفی محصولات ژئوسنتتیک امروز در نظر داریم تا به معرفی و تعریف ژئومت  بپردازیم. همانطور که پیش از این در تعریق ورق ژئوتکستایل و ورق ژئوممبران نیز توضیح دادیم محصولات ژئوسنتتیک با هدف کنترل نفوذ آب یا باد و یا مهار فرسایش و خوردگی به کار گرفته می شوند. ژئومت نیز یکی از اعضای خانواده ژئوسنتتیک است که عمدتاً برای کنترل فرسایش در مقابل جریانات آرام آب یا باد و یا هوازدگی خاکهای قابل رویش مورد استقاده قرار می گیرد.  در ادامه این مقاله به تعریف و تشریح ساختار و کاربرد های ژئومت خواهیم پرداخت.

تحلیل و بررسی ساختار ژئومت

در تحلیل و بررسی ساختار ژئومت می توان چنین گفت:

ژئومت  نیز مانند ورق ژئوممبران معمولاً از درهم تنیده شدن رشته نخهای پلیمری تشکیل می شود با این تفاوت که در تنیدن این رشته نخ ها هیچ نظمی وجود ندارد. رشته نخ های پلیمری در واقع حکم دافع آب را برای ژئومت ها دارند.هر قدر مقدار این  رشته های در هم تنیده بیشتر باشد، ژئومت قادر به حفظ آبگذری، تحت فشار بیشتری می شوند.

از طرفی باید در ساختار ژئومت ها به این نکته نیز توجه داشته باشیم که برای در اختیار داشتن قدرت آبگذری بیشتر ضخامت ژئومت از حد مجاز فراتر نرود. ضخامت استاندارد و مجاز  ژومت در حد ۲تا ۳سانتی متر است.

ضخامت بیشتر ژئومت به معنی قابلیت نگهداری ضخامت بیشتری از خاک گیاهی روی سطوح شیبدار می باشد.

تحلیل و بررسی کاربردهای ژئومت

اصلی ترین کاربرد ژئومت را می توان در طراحی دیوار سبز آن هم در سطوح شیبدار معرفی کرد. همچنین در مواردی که می خواهیم فرسایش سطوح شیب دار خاکی با شیب ملایم (حداکثر تندی ۴۵درجه ) را از طریق سبز کردن آنها کنترل نمائیم ژئومت ها قابل استفاده هستند.

اما ژئومت چگونه در طراحی دیوار سبز به ایفای نقش می پردازد؟

در چنین مواردی ژئومت وظیفه نگهداری از بذر گیاهان را دارد تا زمانی که بذر ها  ریشه نرویانیده و در ساختار خاک نتنیده اند مسئولیت حفظ آنها با ژئومت ها است.این سطوح شیب دار خاکی همجنین می توانند بدنه کانالها و آبروها با جریان آرام را نیز تشکیل دهند.

همانطور که عنوان شد ژئومت مانند ژئونت یا ورق ژئوممبران می تواند جهت زهکشی و عبور آب در صفحه خود نیز مورد استفاده قرار گیرد.

سایرکاربرد های ژئومت:

بعنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای دیوارهای سنگی یا بتنی جهت محافظت از شیب ها

بعنوان یک سیستم کنترل فرسایش یکپارچه در شیبهای تند (تا 60 درجه) و مناطق مستعد فرسایش

جهت جلوگیری از شسته شدن و فرسایش خاک در خاکریزهای حاشیه رودخانه ها، کانال ها، مسیل ها و ....

جهت ایجاد فضاهای سبز روی شیب ها و خاکریزها

برای طراحی و ساخت دیوار سبز در مناطقی که بسیار در معرض فرسایش قرار دارند ،می توان از ژئومت های سه بعدی استفاده کرد. در ادامه به تعریف ژئومت سه بعدی خواهیم پرداخت.

ژئومت سه بعدی چیست؟

ژئومت های سه بعدی نیز مانند ژئومت های معمولی هستند با این تفاوت که ژئومت های سه بعدی از دو لایه ژئوگرید که در زیر و روی یک لایه مرکزی منفرد قرار گرفته اند, تشکیل شده اند و این لایه مرکزی به شکل مکانیکی خم و تا شده , تا تامین کننده ضخامت و شکل سه بعدی به ژئومت باشد.

ژئومت های سه بعدی تنها با هدف محافظت و کاشت گیاه روی شیب هایی که در معرض فرسایش سطحی قرار دارند طراحی می شوند . این لایه ها ضخامتی حدود 20 میلی متر داشته و از سر هم کردن و در هم بافتن چندین لایه پلی پروپیلن و ژئوگرید های دو سویه تزریقی , تولید شده اند .

ژئومت های سه بعدی در ساختار خود دارای شبکه هایی سه بعدی از جنس پروپیلن هستند که  بصورت رشته هایی در هم تنیده شده هستند. این زشته های در هم تنیده شده فضای متخلخل 95 درصدی را برای ژئومت ایجاد کرده اند.

دلیل استفاده از دو لایه ژئوگیرید در ساختار ژئومت سه بعدی چیست؟

دو لایه ژئوگرید در طرفین ژئومت باعث به وجود آمدن نیروی کششی بالائی می شود و کشش طولی را به حداقل می رساند، همچنین قابلیت هدایت آب در دو جهت افقی و عمودی و نیز رشد و نمو چند جانبه ی گیاهان را ایجاد می کند. مقاومت بالا در برابر UV، وزن سبک و آسانی نصب از مزایای دیگر ژئومت سه بعدی نسبت به ژئومت معمولی است.

ژئومت های سه بعدی تنها با هدف محافظت و کاشت گیاه روی شیب هایی که در معرض فرسایش سطحی قرار دارند طراحی می شوند، این لایه ضخامتی حدود 20 میلی متر داشته و از سر هم کردن و درهم بافتن چندین لایه پلی پروپیلن و ژئوگرید دو سویه تزریقی تولید شده اند.

مقاله مرتبط: بررسی همه جانبه و تخصصی کاربردهای ورق ژئوممبران


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.