متداول ترین اشتباهات در اجرای کفپوش اپوکسی

متداول ترین اشتباهات در اجرای کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی به دلیل تطبیق پذیری با محیط و بادوام بودن، این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده و بسیار محبوب تر از سایر کفپوش ها شده است. در واقع کفپوش اپوکسی همه ی آن چیزهایی را که می خواهید در یک پوشش کف وجود داشته باشد به شما می دهد، اما اشتباهات مکرری که بسیاری از مبتدیان هنگام اجرای کفپوش اپوکسی  انجام می دهند ، می تواند رزین اپوکسی را تضعیف یا کاملاً خراب کند. اما جای نگرانی نیست. با مطالعه و آگاهی و استفاده از تجربه کسانی که در این زمینه خبره شده اند می توان به سادگی جلوی بروز اشتباهات مخرب در زمینه اجرای کفپوش اپوکسی را گرفت. ما در این مقاله می خواهیم در مورد اشتباهات رایج در اجرای کفپوش اپوکسی و چگونگی جلوگیری از آنها صحبت کنیم.با ما همراه باشید.

تحلیل و بررسی اشتباهات رایج در اجرای کفپوش اپوکسی

در این بخش به تحلیل اشتباهاتی خواهیم پرداخت که اصولا نصاب های مبتدی مرتکب می شوند و برای مقابله با آنها راهکاری کاربردی ارائه می نماییم.

اشتباه رایج1-  انتخاب رزین نامناسب با محیط نصب

در نظر داشته باشید که رزین اپوکسی در انواع مختلفی وجود دارد و شناخت این که چه رزینی برای مکان مورد نظر شما کناسب است مهم ترین گام در پروژه ی اجرای کفپوش اپوکسی است.

اینکه مکان نصب شما منزل مسکونی است یا پارکینگ یا برای یک سالن ورزشی یا مرکز درمانی قرار است کار کنید در انتخاب رزین مناسب بسیار حائز اهمیت است. پس متناسب با مکان نصب و با مشاوره و اطلاعات کافی به انتخاب کفپوش اپوکسی بپردازید.

 

اشتباه رایج 2-  عدم اندازه گیری دقیق مکان نصب  کفپوش اپوکسی

بسیاری از مبتدیان با عدم اندازه گیری دقیق مکان نصب با مشکلاتی از قبیل کم آمدن مایع اپوکسی و عدم یکنواختی سطح مواجه می شوند. برای اینکه یک سطح خروجی کاملا مسطح و یکنواخت داشته باشید باید تناسب مایع اپوکسی رعایت شود. عدم اندازه گیری دقیق و کم بودن مایع در هنگام نصب یکی از رایج ترین اشتباهات اجرای کفپوش اپوکسی است.

اگر با مشکل کم آمدن رزین اپوکسی مواجه شدید باید پیش از آنکه ماده شما تمام شد رزین جدید را تهیه کرده و کار را ادامه دهید.در واقع نباید در عملیات اجرای کفپوش اپوکسی وقفه رخ دهد.

اشتباه رایج 3- مخلوط رزین اپوکسی به خوبی مخلوط نمی شود

درست ترکیب نشدن مواد تشکیل دهنده ی مایع رزین اپوکسی نیز یکی دیگر از رایج ترین اشتباهاتی است که در هنگام اجرای کفپوش اپوکسی رخ می دهد. پیشنهاد ما برای مبتدیانی که هرگز اپوکسی مخلوط نکرده اند ، این است که ابتدا در یک حجم بسیار کم به صورت آزمایشی به ترکیب مواد رزین اپوکسی بپردازند برای این کار لازم است تا از یک ظرف کاغذی،پلاستیکی و یا فلزی استفاده کنند. (نکته : به هیچ وجه از ظروف شیشه ای استفاده ننمایید). قبل از هم زدن و ترکیب نمودن مواد رزین ، در نظر بگیرید که مخلوط کردن خیلی سریع باعث ایجاد حباب هوای اضافی در مخلوط می شود. وجود حباب های هوا در محلول نهایی می توانند کار اجرای کفپوش اپوکسی را به شدت بی کیفیت کنند. حداقل 1 تا 3 دقیقه برای هم زدن وقت بگذارید تا محلول نهایی دارای یک قوام واحد باشد. دقت کنید هنگام مخلوط کردن مایع اپوکسی ، قسمت ضلع ها و کف ظرف خود نیز به خوبی هم بزنید. پس از هم زدن به سرعت اپوکسی را درون تابه غلتکی بریزید تا بلافاصله برای اجرای کفپوش اپوکسی استفاده شود ، این طرز مخلوط کردن مایع اپوکسی باعث افزایش طول عمر کفپوش و کاهش زمان کار خواهد شد.

اشتباه رایج 4- از حبس هوا در سطوح نا مسطح جلوگیری نکردن

دقت کنید در صورت اجرای کفپوش اپوکسی روی سطحی متخلخل و غیر هم سطح مانند چوب، بتن یا سایر سطوح متخلخل، لازم است قبل از اجرای پروژه  یک لایه اپوکسی نازک روی سطح بریزید تا تمام فرورفتگی هایی که ممکن است هوا داخل آن حبس شود را پر کند و سپس روکش اپوکسی اصلی را اجرا نمایید.

اشتباه رایج 5- غفلت از ایجاد حباب در حین اجرای کفپوش اپوکسی

بسیاری از محصولات اپوکسی از یک ماده ضد گازا تشکیل شده اند  که از بروز حباب در لایه های اپوکسی جلوگیزی می کند. اما باز هم دقت در پیش گیری از بروز حباب در حین اجرای کفپوش اپوکسی الزامی است.

حال اگر حباب به وجود آمد راهکار مقابله با آن چیست؟

باید به سرعت حباب ها را قبل از غلیظ شدن رزین خیس کنید. سپس با استفاده از یک مشعل با حرارت و شعله ی بسیار ملایم به گونه ای که آتش با حباب برخورد مستفیم نداشته باشد حباب را حرارت دهید.

سخن پایانی

دنبال کردن این مراحل به شما کمک می کند تا از اشتباهاتی که به طور بالقوه باعث خراب شدن رزین اپوکسی شما می شوند پیش گیری کنید. این امر نه تنها به جلوگیری از هرگونه خطایی کمک می کند بلکه به شما کمک می کندتا اپوکسی شما بدن مشکل اجرا شده و پروژه ای با دوام بالا و طول عمر بسیار زیاد باشد. ضمن اینکه دقت در اجرای کفپوش اپوکسی هر چقدر بیشتر باشد زیبایی و جلوه ی کف مکان نصب دو چندان خواهد شد.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.