تحلیل 5 کاربرد کلیدی برای ژئوسنتتیک ها

تحلیل 5 کاربرد کلیدی برای ژئوسنتتیک ها

محصولات ژئوسننیک جزء آن دسته از محصولاتی هستند که در رمینه ساخت و ساز های عمرانی وسیع کاربرد فراوانی دارند. تاکنون در مقالات متعددی ما در ارتباط با کاربرد های مختلف محصولات ژئوسننتیک از جمله ورق ژئوممبران و ورق ژئوتکستایل سخن گفته ایم.امروز در این نوشتار می خواهیم 5  کاربرد از کلیدی ترین کاربرد های ژئوسنتتیک ها را معرفی نماییم که در مقالات قبل خیلی به آنها نپرداخته ایم.

کاربرد های کلیدی محصولات ژئوسنتتیک

در این بخش به بیان 5 کاربرد کلیدی و کاربردی از محصولات ژئوسنتتیک بپردازیم.

کاربرد کلیدی 1_ فیلتراسیون

یکی از کلیدی ترین کاربرد های محصولات ژئوسنتتیک فیلتراسیون است . این کاربرد کلیدی ژئوسنتتیک ها می تواند به طرز قابل توجهی کارایی یک سازه ی خاکی را بالا برده و مقاومت خاک را نیز چند برابر کند حال به تحلیل چگونگی انجام عملیات فیلتراسیون می پردازیم. وظیفه ی فیلتر به این ترتیب است که اجازه دهد آب از صافی آن بگذرد و ذرات موجود در خا ک فیلتر شده٫ باقی بماند. چگونگی افزایش مقاومت خاک با عملیات فیلتراسیون محصولات ژئوسنتتیک مانند ورق ژئوممبران به گونه ای است که فیلتراسیون با کنترل کردن فرسایش سازه و پایین آوردن میزان ذرات خاکی که از مجموعه شسته و جدا می شود موجب افزایش چشم گیر مقاومت خاک می شود. نکته قابل توجه این است که هنگامی که ذرات از خاک جدا شوند پیوستگی و چسبندگی کل مجموعه کاهش پیدا می کند و متعاقباً استقامت خاک کاهش می یابد که به این پدیده Piping گفته می شود. از بین بردن این دو معضل منجر به بالا رفتن طول عمر سازه نیز می شود. فیلترهای ژئوسنتتیک مانند  ورق ژئوممبران می توانند اطمینان و کارایی فیلترهای خاکی مشبک پیشین را بالا ببرند و نیاز به کار کمتر برای نصب شدن دارند.

کاربرد کلیدی2- زهکشی

در این بخش به معرفی یکی از کاربرد های کلیدی دیگر محصولات ژئوسنتتیک به نام زهکشی می پردازیم. کاربرد کلیدی ای که در تمام سازه های خاکی مورد نیاز است، چه بخواهیم آب های سطحی را از زمین ورزش حذف کنیم، چه بخواهیم فشار جانبی بر دیوار حائل را کاهش دهیم، به هر حال نیاز به زهکشی مؤثر را نباید دست کم گرفت. در گذشته آبگذرهای مختلفی مورد استفاده قرار می گرفتند. زهکش ها از این جهت با فیلترکننده ها متفاوتند که؛ آب از میان صافی فیلترکننده رد می شود در حالی که در زهکش آب همراه صافی زهکش حرکت می کند.

کاربرد کلیدی3- محافظت یا ایزولاسیون

در برخی از پروژه ها ی خاکی لازم است که یک قسمت از کار را از قسمت دیگر جدا کنیم و از آن حفاظت کنیم و یا به عبارتی دیگر بخشی از کار را ایزوله کنیم، به دلایل مختلفی چون: ممانعت از نشت مایعات، حفظ کردن یک سازه ی خاکی از فرسایش. در چنین شرایطی ورق ژئوتکستایل به عنوان یکی از پر کاربرد ترین محصولات ژئو سنتتیک کارایی خود را به نمایش می گذارد.

کاربرد کلیدی4- جداسازی

یکی دیگر از کاربرد های کلیدی محصولات ئوسنتتیک به خصوص ورق ژئوتکستایل جداسازی است. حال این جداسازی به چه معنا و مفهوم است؟ جداسازی یعنی اینکه ورق ژئوتکستایل می تواند دو لایه از خاک را که پراکندگی و اندازه ی ذراتشان با یکدیگر متفاوت است، از هم جدا می کند. به عنوان مثال؛ ژئوتکستایل ها به این منظور به کار می روند که از رسوخ مواد موجود در آسفالت در خاک نرم زیرین جلوگیری کنند تا ساختار، ضخامت و کل جاده پایدار بماند. جداسازها همچنین کمک می کنند که ذرات ریز خاک زیرین به لایه ی نفوذ پذیر تهی و پوک آسفالت رسوخ نکند.

کاربرد کلیدی 5- مقاوم سازی

در کاربرد کلیدی 1 در ابتدای همین مقاله به مبحث افزایش مقاومت خاک با استفاده از محصولات ژئوسنتتیک اشاره کردیم در این بخش به توضیح کاملتری در این خصوصو خواهیم پرداخت.  به طور کلی ورق ژئوتکستایل یا ورق ژئوممبران را می توان برای مقاوم سازی حجمی از خاک، بالا بردن زاویه ی برش و بالا بردن ثبات ساختار خاک مورد استفاده قرار داد. در نقش مقاوم سازی، ژئوتکستایل در معرض نیروی کششی مداوم قرار دارد. در این بحث خاک و سنگ به داشتن مقاومت در برابر نیروی همفشاری و به داشتن ظرفیت کم برای نیروهای کششی معروف هستند. نیروهای کششی توسط تیر محکم فولادین گرفته می شود، ژئوتکستایل به نیروهای کششی که خاک نمی تواند تحمل کند یاری می دهد.

در این مقاله سعی کردیم تا کاربردهایی از محصولات ژئوسنتتیک را معرفی کنیم که تا به حال راجع  به آنها سخنی نگفته ایم.امیدواریم که برای علاقه مندان به حوزه ی مقالات علمی و ساختمانی مفید واقع شده باشد.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.