چرا باید ساختمان را مجهز به سیستم عایق حرارتی کنیم؟

چرا باید ساختمان را مجهز به سیستم عایق حرارتی کنیم؟

فرقی نمی کند در یک برج تجاری دارای یک دفتر کار هستید یا در یک برج مسکونی زندگی می کنید و یا در یک ساختمان چند طبق معمولی هستید و یا حتی اصلا یک خانه ویلایی قدیمی در اختیار شماست. امروز در این مقاله می خواهیم بگوییم چرا باید مکان زندگی و یا کسب و کار خود را مجهز به سیستم بهترین عایق حرارتی کنید. در ادامه لیستی از بهترین عایق حرارتی که می تواند مناسب ساختمان شما باشد را نیز معرفی خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

دلایل اهمیت استفاده از عایق حرارتی برای ساختمان ها

هدف اصلی استفاده از عایق های حرارتی کنترل انتقال گرما از دیوارهای بیرونی یک خانه است. لایه حرارتی پیرامون یک خانه به عنوان محیط بیرونی تنها جایی است که خروج انرژی از آنها صورت می‌گیرد. بنابراین آخرین لایه دفاعی را که محل ورود و خروج انرژی است به عنوان دیواری محکم فرض کرده در حقیقت جهت اطمینان از آسایش ساکنان خانه و کارآیی مناسب انرژی و دوام خانه، مانع حرارتی یا همان عایق و مانع هوا باید یک لایه مستحکم دفاعی را پیرامون خانه تشکیل دهند. 

کل اجزاء تشکیل دهنده موانع حرارتی و هوائی با یکدیگر باید تماس فیزیکی داشته تا از نفوذ هرگونه عنصر بیرونی یا حذف شده به لایه پیرامون ساختمان جلوگیری کنند. نصب نامناسب مصالح، مصالح نامرغوب، یا جا انداختن فواصل تحت عایق کاری همگی باعث می‌شوند تا کارائی سیم گرمایشی و سرمایشی ساختمان پایین آید.

 1. تجربه زمستانی گرم تر و زمستانی خنک تر از ساختمان هایی که فاقد عایق حرارتی هساتند. شاید بتوانیم بگوییم بهترین دلیل برای تجهیز ساختمان به بهترین عایق حرارتی همین باشد که لذت بیشتری از هوای مطبوع ساختمان خود ببریم.
 2. مصرف پایین انرژی، به دنبال خود کاهش آلودگی های محیط زیستی را دارد. هر روز در کشور خودمان شاهد الودگی های متنوعی از جمله آلودگی های هوا هستیم که گاه باعث مرگ افراد نیز می شود ولی به دلایل خاصی به آن پرداخته نمی شود و از آنجا که 40 درصد مصرف انرژی به ساختمانها باز میگردد این مبحث بسیار مهم می باشد و برای سالم ماندن محیط زندگیمان نقش بسزایی دارد.
 3. کمک به حفظ و ذخیره انرژی برای نسل آینده و فرزندانمان. همانطور که همه ما می دانیم منابع انرژی پایان پذیر هستند و با الگوی مصرف فعلی ، در آینده ای نه چندان دور به اتمام میرسند. انرژی های مصرفی که تا کنون جایگزین خوبی برای آنها پیدا نشده در آینه ای نزدیک وجود نخواهند داشت و برای نسل های اینده ما به اتمام خواهند رسید و این باعث میشود مصرف ایده آل سوخت ها نیز وجود نداشته باشد پس آنده خود و نسل های بعدیمان را به خطر نیندازیم.

 

همین 3 دلیل ساده موجب می شود تا با کاهش مصرف انرژی  بتوانیم ارامش و آسایش بیشتری داشته باشیم و بزرگترین سرمایه های زندگی مان را از انرژی هایی که حق شان است محروم نکنیم. هزینه های گزاف را نپرداخته و در حفظ منابع انرزی و سلامت محیط زیست مان کوشا باشیم.

چگونه بهترین عایق حرارتی را برای ساختمان انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین عایق حرارتی فاکتور های زیادی وجود دارد که تحقیق درباره آنها پیش از اقدام به تجهیز ساختمان خالی از لطف نیست.

عایق های مختلفی برای ساختمانها وجود دارند که براساس کاربرد، فضای داخلی و خارجی، دلایل عایق کاری،قیمت های موجود و همچنین مکان جغرافیایی، دسته بندی می شوند.

مهم ترین فاکتوری که برای انتخاب بهترین عایق حرارتی باید به آن توجه کنید  میزان مقاومت حرارتی عایق می باشد. هرقدر این میزان مقاومت بالاتر باشد عایق مورد نظر حرارت را از خود کمتر عبور خواهد داد و انرزی داخلی را کمتر به خارج هدایت می کنند و در نتیجه بازدهی بالاتری دارند.

انواع عایق حرارتی از نظر ساختار

برای اینکه بتوانید بهترین عایق حرارتی را از نظر مقاومت حرارتی بشناسید بهتر است با انواع عایق حرارتی از نظر ساختار تشکیل دهنده آنها آگاه آشنا شوید.

 

 • عایق حرارتی با ساختار حیوانی
 • عایق حرارتی با ساختار معدنی
 • عایق حرارتی با ساختار مصنوعی
 • عایق حرارتی با ساختار گیاهی

 که در این میان عایق هایی با ساختار  معدنی و مصنوعی بیشترین کاربرد را در ساختمان ها دارند.

انواع عایق حرارتی معدنی و مصنوعی

معدنی : پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره، آزبست، ورمیکولیت و ورق فلزی براق . که در انتخاب بهترین نوع عایق در این دسته مقاله های قبلی از همین سایت بخوبی اشاره کرده است

مصنوعی : لاستیک مصنوعی و پلاستیک های فومی

چند نکته طلایی در خصوص عایق حرارتی

 • عایق هایی که دارای حبابهای هوا هستند باعث کاهش هدایت حرارت به بیرون از سازه می شوند.
 • عایق هایی که باز تاب دهنده  حرارت هستند باید حدود 20 میلی متر فاصله هوایی داشته باشند .
 • با  استفاده از عایق سقف انرژی مصرفی برای گرمایش و سرمایش 35% تا 45% کاهش می یابد .
 • عایق کاری دیوارهای خارجی مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان را حدود 15% کاهش می دهد.
 • عایق کف ساختمان، مصرف انرژی در زمستان راحداقل 5% کاهش می دهد و رطوبت محیط را بهتر کنترل میکند
 • برای عایق کاری لوله های آبگرم از عایق های پتویی یا عایقهایی که به طور ویژه برای لوله ها ساخته شده و به راحتی قابل نصب هستند استفاده کرد .

نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.