روش های مختلف اجرای روف گاردن (بام سبز)

روش های مختلف اجرای روف گاردن (بام سبز)


بام سبز به طور کلی بسته به عمق لایه کاشت، نوع گیاهان و میزان تاسیسات مورد نیاز، به سه گروه تقسیم می شوند: “متراکم”، ” گسترده” و “نیمه متراکم”. علاوه بر آن باید حداکثر ظرفیت تحمل بار، نگهداری، انتخاب گیاه، زیرساخت ها و حدود بودجه در انتخاب تیپ مورد دلخواه بام سبز مورد توجه قرار گیرد .

نتیجه تصویری برای ‪beautiful roof garden‬‏بام های سبز متمرکز

بام­های سبز متمرکز یا متراکم” Intensive Roof”  اصولا همانند محوطه های روی سطح زمین طراحی می­شوند. پیاده­روها، نیمکت­­ها، زمین­های بازی یا حتی استخرها به عنوان اجزای اضافی به بام اضافه شده و پوشش گیاهی شامل درختان، درختچه­ها و بوته­هایی است که روی سطح زمین قابل کشت هستند. از این رو نیازمند نگهداری، آبیاری و سایر مراقبت های مرسوم فضاهای سبز روی زمین بوده و به دلیل وزن سنگین تر، یا باید روی بام هایی بنا شوند که ساختمان آنها ظرفیت بار بیشتری دارند و یا سازه ساختمان، از قابلیت تقویت برای تطبیق بار اضافی برخوردار است. عمق بستر کاشت بام های متمرکز، از ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر متغیر است و در حالت اشباع با آب، باری حدود ۲۹۰ تا ۹۷۰ کیلوگرم بر مترمربع به وزن بام اضافه می کنند. به دلیل بار وزنی قابل توجه این نوع بام­ها، طراحی سازه های بام از اهمیت ویژه ای برخوردار و به همان نسبت نیز پرهزینه­تر می­باشد. بهترین گزینه برای این نوع بام سبز، احداث آن روی ساختمان­های جدید و در نظر گرفتن بار اضافی بام در طراحی و محاسبات سازه اولیه ساختمان است.

">بام های سبز گسترده

کاربرد بام های سبز گسترده برای بام هایی است که ظرفیت تحمل بار پایینی داشته و یا سایت هایی که برای استفاده به عنوان باغ- بام مناسب نیستند. بام سبز گسترده یا وسیع “Extensive Roof” ، نیازمند حداقل تاسیسات، نگهداری و در نتیجه هزینه کمتری است . این نوع بام سبز، بستر کاشتی بین ۵ تا ۱۵ سانتی متر دارد و به همین دلیل، سبک بوده و بار محدودی را به ساختمان وارد می کند و از آنجا که اغلب نیاز به اصلاح ساختار ساختمان ندارد، برای قرار گرفتن بر بام ساختمان­های موجود، مناسب تر است. همچنین می تواند هم روی بام های مسطح و هم شیب دار، تا شیب سی درصد پیاده شود. نیاز به نگهداری این بام ها کم و آبیاری آنها نیز بسته به نوع آب و هوا ناچیز است. در بام سبز گسترده، بسته به عمق لایه کاشت و محدودیت در گسترش ریشه، نوع پوشش گیاهی آن به چمن­ها، گونه های سدوم، خزه، گیاهان علفی دائمی، سالانه و سایر گیاهان با ریشه های کوتاه و مقاوم در برابر خشکسالی که نیاز به مراقبت کمتری دارند، محدود می شود و در حالت اشباع با آب، وزن بام را بین ۷۰ تا ۱۷۰ کیلوگرم افزایش می دهد. این نوع بام ها معمولا کاربردی نیستند و تنها می توان از منافع زیست محیطی آنها بهره مند شد .

بام سبز نیمه متمرکز

این سیستم مابین سیستم گسترده و متمرکز قرار دارد. این بام­ها دارای لایه های زهکشی، خاک و گیاه عمیق­تر و گونه های گیاهی متنوع­تر نسبت به بام گسترده است. عمق لایه­ها حداکثر ۲۵- ۱۲ سانتی متر و وزن آن حدودا بین ۲۰۰- ۱۲۰ کیلوگرم بر مترمربع است. نگهداری بیشتر، هزینه بالاتر و وزن بیشتر خصوصیاتی برای این تیپ در مقایسه با بام سبز گسترده است و از لحاظ پوشش گیاهی امکانات بیشتری فراهم می کند: گراس های متنوع، علفی های چند ساله و بوته هایی همچون اسطوخودوس می توانند کاشته شوند.

بام سبز گستردهبام سبز نیمه مترکزبام سبز متمرکز
نگهداریکمدوره ایزیاد
آبیاریچندان احتیاج ندارددوره ایمنظم
جوامع گیاهیسدوم، علفی ها و گراسهاگراس- علفها و بوته ای­هاچمن یا چندساله ها، بوته ای­ها و درختان
ارتفاع سیستم ایجاد شدهmm  ۲۰۰- ۶۰mm  ۲۵۰- ۱۲۰mm  ۴۰۰- ۱۵۰ تا  mm1000<
وزنKg/m2  ۱۵۰- ۶۰Kg/m2  ۲۰۰- ۱۲۰Kg/m2  ۵۰۰- ۱۸۰
هزینهکممتوسطزیاد
استفادهلایه حفاظت اکولوژیکیبام سبز طراحی شدهپارکی همچون باغنظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.