خصوصیات فیزیکی و کاربردی ژئوممبران ها

خصوصیات فیزیکی و کاربردی ژئوممبران ها

خصوصیات فیزیکی و کاربردی انواع ژئوممبران ها با توجه به ترکیبات شیمیایی آنها بسیار متفاوت و به شرح زیر است:

  • ضریب انبساط حرارتی (پلی اتیلن دارای ضریب بسیار بالاست در حالی که پلی پروپیلن، دارای ضریب نسبتاً پایین تری می باشد)
  • تنش کششی بر حسب تنش گسیختگی نهایی
  • تغییر شکل پذیری یا بطور ویژه رفتار تنش – کرنش ماده
  • مقاومت به سوراخ شدگی
  • مقاومت به پاره شدگی
  • مقاومت به تجزیه توسط اشعه ماوراء بنفش
  • مقاومت به ترک خوردگی
  • مقاومت طولانی مدت به دمای بالا
  • سهولت ساخت به صورت صفحات بزرگ
  • سهولت اتصال درزها

تمام خصوصیات فوق را می‌توان بوسیله آزمایش‌های استاندارد اندازه‌گیری نمود.


قابلیت تغییر شکل‌پذیری یا رفتار تنش – کرنش مواد مختلف نه تنها در ارتباط با پارامترهای ساده‌ای مانند میزان کشیدگی در مرحله گسیختگی یا مقاومت نهایی، بلکه در ارتباط با شکل منحنی تنش – کرنش نیز به طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت است. بیشتر مواد را می‌توان در دو گروه مواد با مدول الاستیسیته بالا یا پایین طبقه‌بندی کرد . بعضی از مواد با مدول بالا، به ویژه HFPE دارای یک نقطه تسلیم مشخص در کرنش نسبتاً پایین هستند که پس از آن تا قبل از گسیختگی نهایی با افزایش طول زیادی همراه است. بنابراین توصیف ژئوممبران بر حسب مقاومت کششی یا میزان کشیدگی در نقطه گسیختگی کافی نیست.
در عمل مقاومت به سوراخ شدن و پاره شدن مهم‌تر از خصوصیات کششی این مواد است. یک ژئوممبران می‌تواند از دو طریق مختلف استحکام یا کشش‌پذیری نسبت به سوراخ‌شدگی مقاومت نماید. ژئوممبران با مدول الاستیسیته بالا در برخورد با یک جسم تیز با استفاده از استحکام خود در برابر سوراخ‌شدگی مقاومت می‌کند، بدین ترتیب که در این برخورد تغییر شکل کوچکی در آن رخ داده و سپس ژئوممبران با استحکام زیادی که دارد نیروی وارده را تحمل می‌نماید. ژئوممبران با مدول الاستیسیته پایین در مقایسه با ژئوممبران با مدول بالا، در برابر نیروی وارده مقاومت نمی کند. بلکه برعکس حالت قبل با تغییر شکل دادن به میزان قابل ملاحظه و کاهش تنش به میزان زیاد، نیرو را به قسمت‌های دیگر (معمولا بستر زیرین) منتقل می سازد. بنابراین ژئوممبران‌های با مدول الاستیسیته پایین بیشتر از ژئوممبران های با مدول بالا از بستر زیرین خود کمک می‌گیرند.

به طور کلی غالباً در شرایط صحرایی ممکن است در ورقه‌های ژئوممبران ترک‌خوردگی ناشی از تنش حادث شود. این نوع ترک معمولاً به دلیل از دست رفتن قدرت کشامدگی و خشک و شکسته‌شدن ماده مذبور حاصل می‌شود. عامل اساسی مؤثر بر ترک خوردگی ناشی از تنش، مشخصه‌های پلیمر است که ویژگی‌های تبلور و وزن مولکولی از مهمترین آنها هستند. PVC، یک ماده بی‌شکل ترمو – پلاستیک است و بنابر این به ترک خوردگی ناشی از تنش حساس نیست. هر چند این ماده در بعضی موارد می‌تواند مستعد به مهاجرت و از دست دادن مواد روان‌کننده باشد. این موضوع اخیراً توسط کارخانه‌های سازنده مورد توجه قرار گرفته که سعی کرده‌اند مواد روان‌کننده و پایدار ساز جدیدی برای افزایش و حفظ حالت خمیری ژئوممبران به آن اضافه نمایند.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.