تاثیرات باغ بام (روف گاردن)

تاثیرات باغ بام (روف گاردن)

اهداف و مزایا باغ بام (روف گاردن)

1. اثرات زیست محیطی

2. حفظ سلامت روحی و جسمی شهروندان

3. با ارزش بودن از نظر اقتصادی،روحی و معنوی

اثرات دمایی: علت اصلی ایجاد گرما در شهرها، جذب تابش خورشیدی از طریق جاده ها و ساختمان های شهر و ذخیره سازی این گرما در مصالح ساختمانی و پساب مجدد آن است. گیاهان توانایی کاهش جذب کلی ساختمان را دارند که پس از آن باعث کاهش مصرف انرژی می شود

در تابستان عموما تنها حدود ۱۰ الی ۳۰ درصد کل انرژی خورشید به این فضا رسیده و باقی‌مانده‌ی آن توسط برگ‌ها جذب شده یا در فوتوسنتز استفاده و یا دوباره به محیط منعکس می شوند. علاوه ‌بر موارد ذکر شده، در روف‌گاردن‌ها وجود بستر رشد باعث کاهش جذب انرژی و اشعه‌های ماورای بنفش نیز می‌شود.

 

تحقیقات بسیاری در این رابطه انجام شده است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:

  • شیکاگو دمای سطح یک روف‌گاردن‌ را با سایر ساختمان‌های مجاور در یک عصر ماه آگوست دهه‌ی ۹۰ مقایسه کرد. دراین تحقیق دمای سطح روف‌گاردن‌ حدود ۳۳ تا ۴۸ درجه سانتی‌گراد بود درحالی‌که سقف‌های تیره‌ی معمولی ساختمان‌ مجاور ۷۶ درجه بوده‌است. همچنین دمای محیط اطراف روف‌گاردن حدود ۴ درجه خنک‌تر از فضای اطراف بام‌های مجاور بود.


  • تحقیقات مشابهی در فلوریدا مشخص کرد که حداکثر دمای سطح یک بام‌سبز حدود ۳۰‌درجه بوده در حالیکه دمای ساختمان با رنگ روشن مجاور ۵۷درجه بوده است.
  • کاهش دمای هوای مجاور باعث کاهش گرمای انتقالی از سقف ها به درون ساختمان می‌شود. به‌علاوه کاهش دمای سطح بام باعث کاهش انتقال گرما از سطح به هوای اطراف شده که درنتیجه در کاهش دمای سطح شهر نیز تاثیرگذار خواهد بود.

 

سایر اثرات زیست محیطی برای روف گاردن می توان به :

- کاهش دی اکسید کربن و تصفیه هوا.

- کاهش و تعدیل صداهای وارده به داخل ساختمان.

- کم شدن سیلاب.(جلوگیری از هدر رفت آب)

- کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی شهری.

شاید بتوان تاکید کرد که : اهداف و مزایای روف گاردن یا (بام سبز) بیشتر این است که

کارکردهای روانی روف گاردن  آن در راستای حذف استرس های ناشی از زندگی شهری بیشترین سهم را در اهداف و مزایای روف گاردن(بام سبز)را دارد.

 

همین داشتن تفرجگاه کوچک و اختصاصی سبز و آرام برای خانواده در هیاهوی شهری ,

و به آرامش رسیدن در آن محیط کوچک و امن و سبز و زیبا ,کمک بزرگی است برای داشتن روان و اعصاب آرام برای اهل خانه و خانواده.

نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.