مراحل اجرایی باغ بام (روف گاردن)

مراحل اجرایی باغ بام (روف گاردن)

مراحل اجرای باغ بام (روف گاردن) شامل دو مرحله اصلی عمرانی (ایزولاسیون و زهکشی) و لنداسکیپ (اجرای فضای سبز و اجرای تجهیزات فضای سبز نظیر آلاچیق، باربیکیو، آبنما و ...) می باشد.

 

1.بعد از درخواست کارفرما،تیم طراح به محل پروژه اعزام و پس از برگزاری جلسه با کارفرما و ثبت خواسته های وی، وضع موجود پشت بام ساختمان را برداشت می کنند.

2. در گام بعد تیم طراحی با توجه به نیاز های کار فرما و شرایط و محدودیت های موجود، 3 گزینه طراحی با بازه های مختلف قیمتی و جزئیات هزینه های اجرای روف گاردن در اختیار کار فرما قرار می دهند که سپس گزینه انتخاب شده توسط کارفرما  طی چند نوبت اصلاح و بهینه می شود.

بعد از تایید شدن طرح توسط کارفرما تیم طراحی و اجرا وارد فاز اجرایی می شوند که اولین فاز اجرایی آن زیر سازی بام می باشد. برای این کار باید سطح پشت بام  تمیز و عاری از هرگونه اشیا اضافی در سطح باشد و هم چنین  لایه زیرسازی بام (ایزولاسیون،ممبرین و...)طبق اصول سازنده می بایست نصب و آزمایش شده باشد

زیرسازی بام از لایه پایین به بالا شامل موارد زیر می باشد:


- نصب آب بند ضد آب (waterproofing)


-نصب ژئوتکستایل: ژئوتکستایل سوزنی نیافته جهت محافظت از لایه محافظ ریشه و همچنین به عنوان جاذب رطوبت عمل می کند .این لایه می بایست در سطوح صاف و بین لایه محافظ ریشه و لایه زهکش پهن شود.
میزان همپوشانی لایه ژئوتکستایل سوزنی نیافته  نباید کمتر از 30 سانتی متر باشد. این لایه همانند لایه محافظ ریشه باید تا لبه بام پهن شود.
ترجیحا سر تا سر محیط بام توسط  سنگ های رودخانه ای به دانه بندی 2 تا 4 سانتی متر به عرض حداقل 30سانتی متر پوشیده شود.نصب زهکش : سپس لایه زهکش را در قسمت کناری بام قرار داده و به روی سطح بام تا لبه های کناری پهن کرد
پس از قرار دادن لایه زهکش  بر روی لایه ژئوتکستایل لایه  فیلتر را به مانند زهکش بر روی بام بگسترانید. همپوشانی لایه ها باید در حدود 30سانتی متر باشد.خاکریزی یا پر کردن بستر کاشت با خاک : پس از نصب لایه های بام سبز ، خاک  نباتی را بر روی سطح بام ریخته و کاشت گیاه شروع می شود.نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.