سیستم آبیاری باغ بام(روف گاردن)

سیستم آبیاری باغ بام(روف گاردن)

دو روش مرسوم در آیباری روف گاردن
1.آبیاری دستی
2.آبیاری قطره ای
 • زمان آبیاری

مهم نیست که از چه متدی استفاده می کنید ، یک زمان خاصی همیشه برای آبیاری وجود دارد. هیچ گاه در وسط روز گیاهان را آبیاری نکنید زیرا منجر به سوختن و یا پژمرده شدن آن ها می گردد.

یک قاعده خوب این است که آبیاری از 3 ساعت بعد از طلوع خورشید تا 3 ساعت قبل از غروب خورشید نباید صورت گیرد. در مکان های خشک ، بهترین زمان آبیاری ، عصر است ، که فرصت جذب رطوبت قبل از تبخیر شدن را برای گیاهان فراهم می کند.


مزایای آبیاری قطره ای:
 • آبیاری قطره ای آسان ترین راه آب دادن به هر گیاه مانند درختچه ها و سایر گیاهان  و کمبود رطوبت خاک را قبل از پیداش مکش بالاتر اثر مصرف آب ‏به وسیله گیاه از طریق تبخیر و تعرق، بر طرف می سازد.  سیستم آبیاری قطره به علت کاربرد موثر آب و نیروی کارگردارای مزایای  آگروتکنیکی و اقتصادی منحصر به فرد است.

 • معایب سیستم آبیاری قطره ای:‎
  یکی از معایب اصلی سیستم آبیاری قطره ای در روف گاردن هزینه نسبتا بالای اولیه آن می باشد که البته در برابر هزینه های نگهداری و تلفاتی که سایر سیستم های آبیاری در طولانی مدت دارند اقتصادی تر است.و همچنین یکی دیگر ازمعایب آن گرفتگی قطره چکان ها در صورت شوربودن آب می باشد. 
 • معرفی بخش های مختلف آبیاری قطره ای:
  در این روش آب با فشار زیاد وارد لوله های اصلی و فرعی آبیاری تحت فشار شده  و از طریق قطره چکان ها به صورت قطره ای پای گیاهان چکانده می شود به این صورت از هدر رفت آب جلوگیری می شود.
  این سیستم از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:
 • 1. وسایل فشار و کنترل مرکزی :
  شامل پمپ ،شیر تنظیم فشار،شیر یک طرفه،سیلکون،دستگاه برنامه ریز،فشارسنج ها و تابلو برق، است.
  پمپ وظیفه تامین فشار آب را دارد و آب را با فشار از جایی به جای دیگر انتقال می دهد. 
 • 2.لوله های اصلی ،نیمه اصلی،فرعی و اتصال ها:
  وظیفه انتقال آب بر عهده ی لوله ها و اتصالات است.که عهده دار انتقال آب از ایستگاه پمپ و فیلتراسیون به قطره چکان هاست. 
 • 3.قطره چکان ها:
  قطره چکان ها آب را به صورت قطرات پشت سر هم به طور دایم در اختیار گیاه قرار می دهند.قطره چکان ها می توانند روی خط یا در خط یا قابل تنظیم و یا تک خروجی یا چند خروجی باشند.
   
 • آیباری دستی نیز یکی از روش های قدیمی برای آبیاری می باشد منتها برای روف گاردن بخصوص برای ساختمان ها و مجتمع هایی که مدت طولانی در ساختمان حضور ندارند و یا بدلیل کم بودن نیروی انسانی نمی توانند نگهداری های لازم را انجام دهند،روش مناسبی نیست.

نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.