اجرای عایق صوتی دیوار مشترک

اجرای عایق صوتی دیوار مشترک

امروزه شاید یکی از رایج ترین مشکلات زندگی در آپارتمان ها ، مشکلات ناشی از ورود صداهای مزاحم و یا صدای همسایه مشترکمان باشد که ناخواسته باید آن را بشنویم و تحمل کنیم . متاسفانه اکثر سازندگان و طراحان بخاطر ایجاد فضای بیشتر و استفاده حداکثری از محیط ، ضخامت دیوارهای داخلی و مشترک را بطرز چشمگیری کاهش می دهند ، غافل از اینکه با کاهش دیوارها دیگر فضای خصوصی نخواهیم داشت و اولین عامل زندگی در محیط مسکونی یعنی آرامش را از دست خواهیم داد . افراد بسیاری هستند که از این شرایط ناخواسته به ستوه آمدند و خواستار حفظ محیط خصوصی زندگیشان هستند . ولی چاره کار چیست ؟

 

استفاده از عایق صوتی برای دیوار ها می تواند چاره ی کار باشد.در سایر مقالات در باره عایق حرارتی صحبت کردیم و اشاره کردیم بهترین عایق حرارتی عایقی است که علاوه بر مدیریت انتقال حرارت مانع انتقال صوت نیز باشد.به عبارتی دیگر می توان با یک تیر دو نشان زد.

عوامل انتقال صدا در آپارتمان

عواملی چون دیوارهای سفالی تو خالی ، دیوارهای پیش ساخته ، دیوارهای ساخته شده با سازه و کناف ، سقف های کاذب با کناف و ... اجرای کلید و پریز بر روی دیوار مشترک بصورت پشت به پشت ، عبور لوله های آب و فاضلاب از سقف های کاذب و ...  مهمترین عوامل نشت صدا از محیطی به محیط دیگر می باشند .برای رهایی از صداهای ناخواسته ای که به گوشمان می رسد اعم از صدای بالا رفتن آسانسور ، صدای همسایه مشترکمان ، صدای لوله های فاضلاب که از دیوار و یا سقف عبور می کند و یا صداهای مزاحم دیگر ، می بایست با ایجاد موانع جذب صدا ، مانع انتقال صوت شد.

عایق صدا چیست ؟

به هر شیئی که در برابر انتقال صدا مانع ایجاد کند ، عایق صدا گویند ،عایق های صوتی با ایجاد مانع ، باعث جلوگیری از انتقال صدا می شوند و می توانند تا 90 درصد مانع انتقال صدا شوند ، شیشه های دو جداره ، فرش ، پرده ، تابلو همه می توانند موانع انتقال صدا با شند ولی برای ایجاد محیطی آکوستیک و دلنشین برای محیط منزل اینها به تنهایی پاسخگو نمی باشند .

شیوه های متفاوتی برای عایق کردن دیوار مشترک  وجود دارد ولی در ابندا برای انتخاب هر گونه عایق باید میزان شدت صدا و روش انتقال صوت را شناخت

روش های انتقال صوت

به دو روش صدا انتقال می یابد

1- هوابرد   (Airborne)  

، در این روش صدا از منبع که ممکن است با ما فاصله داشته باشد از طریق هوا به ما انتقال می یابد مانند صدای بوق خودرو ، صدای موسیقی ، صدای جابجایی آسانسور و یا صدای همسایه مشترکمان و همه این صداها بوسیله هوا انتقال می یابند.

2- کوبه ای یا ضربه ای  (Impact)

در روش کوبه ای یا ضربه، صدا از درون خود اجزاء سازه منتقل می شوند، مانند صدای قدم زدن افراد واحدهای بالاسر، ضربه به دیوار مجاور یا بستن درب ، کوبیدن میخ به دیوار و یا صدای روشن خاموش کردن کلید بر روی دیوار

اجرای عایق صوتی دیوار مشترک

برای خلاصی از صداهایی که به شیوه هوابرد ایجاد می شود می توان با شناخت میزان شدت بلندی صوت ، عایق هایی در یک و یا چندلایه با جاذب های مختلف  بر روی دیوار مشترک  اجرا کرد . 

و برای صداهای کوبه ای نیز باید با ایجاد مانع صدا از ارتعاش صدا جلوگیری کرد بعنوان مثال پهن کردن فرش و یا موکت در کف اتاق ها می تواند تا حدودی مانع کوبش به سقف شد و یا با ایجاد یک لایه عایق برروی کف و سپس اجرای کفپوش مانع انتقال صدا به طبقات پایین شد .

انواع عایق های صدا

عموما بهترین عایق های صدا که می توان از آن نام برد شامل

-          عایق های صوتی الاستومری

-          عایق های صوتی پشم سنگ

-          عایق های صوتی فوم پلی اورتان

می باشد که بسته به نوع مکان ونوع صدا می توان در پروژه ها و در ضخامت ها و دانسیته ها مختلف به کار برد .

در پروژه هایی که توسط این شرکت اجرا می شود در ابتدا با سنجش میزان شدت بلندی صدا با دستگاه دسی بل سنج ، عایق مناسب  که معمولا بصورت تلفیقی از دو یا سه لایه عایق می باشد اجرا می گردد.

اجرای عایق صوتی دیوار مشترک ، اجرای عایق صوتی مخصوص چاله آسانسور ، اجرای عایق لوله های فاضلاب ، اجرای عایق سقف از بهترین روش های کاهش صدا می باشد . برای ایجاد محیطی ساکت و دلنشین تنها راه حل اجرای عایق صدا می باشد.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید باشماره 09153383260 و 05138465177 تماس بگیرید .


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.