نانو رنگ ضد خوردگی چیست و چه کاربردی دارد؟

نانو رنگ ضد خوردگی چیست و چه کاربردی دارد؟

کمتر کسی وجو دارد که با فرایند زنگ زدن آهن و خوردگی فلزات آشنا نباشد.همانطور که می دانید خوردگی واکنشی نامطلوبی است که سبب تخریب قطعات فلزی شده و خسارت های بسیاری نیز به بار می آورد.تنها راه مقابله با آن استفاده از پوشش ضد خوردگی میباشد.

نانو رنگ ضد خوردگی چیست و چه کاربردی دارد؟   

هنگامی‌ که مواد فلزی در محیط مرطوب قرار می‌گیرند، با مولکول های آب واکنش شیمیایی می دهند و حاصل این واکنش ماندن اثرات خوردگی بر روی سطح این مواد است. در بسیاری از صنایع، خوردگی به‌عنوان یک مشکل اساسی درنظر گرفته می‌شود؛و خسارات شدیدی به تولید کنندگان وارد می کند.به همین دلیل تولید کنندگان در صنایع فلزی به فکر ارائه راه کاری برای مقابله با اثرات خوردگی و زنگ زدگی فلزات افتادند و حاصل این راه کار تولید نانو رنگ ضد خوردگی بود.

در این مقاله می خواهیم نانو رنگ ضد خوردگی را تعریف کرده و به بیان کاربرد های آن بپردازیم .

همانطور که می دانید رنگ ها خاصیت پوششی دارند و اگر به درستی استفاده شوند علاوه بر اینکه بر شکل ظاهری و زیبایی فلزات می افزایند می توانند از آنها در برابر خوردگی محافظت کنند. یکی از اصلی‌ترین روش‌های کنترل خوردگی، به‌کارگیری پوشش‌های مقاوم است. اما هر رنگی با هر کیفیتی نمی تواند نیاز صنایع بزرگ را بر طرف کند. بسیاری از پوشش‌های ایجاد شده بر روی سطوح  فلزی مقاومت کمی از خود نشان می‌دهند و باید با اضافه کردن افزودنی‌هایی مقاومت آن‌ها را افزایش داد.رزین یکی از افزودنی هایی است که در صورتی که با رنگ ترکیب شود مقاومت فلز را در برابر خوردگی چند برابر می کند.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی نانو و اضافه شدن نانو ذرات به صنعت در تولید رنگ های پوششی نیز تحولی صورت گرفته که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

رنگ‌هایی که با نانو ذرات ترکیب می شوند  برای پوشش سطوح مختلف در کاربردهای داخل ساختمان و صنعتی به‌کار می‌روند، کاربرد شاخص این رنگ‌ها در صنایع کشتی‌سازی، نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع خودروسازی است نانو ذرات علاوه بر اینکه مقاوت رنگ را در برابر واکنش با رطوبت افزایش می دهند موجب شفافیت و درخشش آن نیز می شوندیک پژوهشگر در یکی از شرکت های صنعتی با انجام آزمایش روی فلزی که با پوشش ضد خوردگی نانو پوشش داده شده بود نتایجی جالبی به دست آورد که در این مقاله به آن اشاره می کنیم:" استفاده از نانوذرات در رنگ‌های ضد خوردگی  باعث شده تا مقاومت به خوردگی این رنگ‌ها تا ۱۵۰ درصد بیشتر از رنگ‌های معمولی باشد. "

اما نانو ذرات چگونه موجب افزایش مقاوت رنگ ها در برابر خوردگی میشوند؟

پاسخ این سوال این است کهدر نانورنگ ضدخوردگی از نانوصفحات گرافن اکسید به‌عنوان ماده‌ افزودنی استفاده شده‌است. حضور این نانوصفحات موجب می‌شود تا رسیدن رطوبت و اکسیژن به سطح رنگ زده شده بسیار با تاخیر اتفاق بیفتد. از سوی دیگر نانوصفحات گرافن اکسید به دلیل دارا بودن گروه‌های عاملی هیدروکسیل چسبندگی رنگ به زیرلایه را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهند.

خوشبختانه فناوری تولید رنگ های ضد خوردگی در کشورمان ایران نیز وجو دارد و این رنگ ها با قابلیت های بسیار بالایی که دارند از قیمت خوبی برخوردارند و به راحتی در اختیار تولید کنندگان صنعتی قرار می گیرند.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.