عایق حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟

عایق حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟

با توجه به تغییر تکنولوژی ساخت و ساز و مدرن تر شدن سازه های نسل جدید ، فاکتور های جدیدی به بحث استانداردسازی ساختمان ها اضافه شده است .یکی از این فاکتور ها "بهترین عایق حرارتی"است.در این مقاله می خواهیم در ارتباط با معرفی  بهترین عایق حرارتی و کاربرد های آن توضیحاتی را ارائه نماییم. با ما همراه باشید.

معرفی عایق حرارتی و کاربردهای آن

در اواخر دهه 70 بود که ساخت و ساز ها دست خوش تغییرات بسیاری شد:از جمله مهم ترین این تغییرات می توان به کاهش ضخامت دیوار ها و سبک  تر شدن سازه ها اشاره کرد. همین دو تغییر اساسی در صنعت ساخت و ساز موجب شد تا در قوانین و مقررات حاکم بر استاندارد سازی ساختمان فاکتور عایق حرارتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار شود.

در این مقاله می خواهیم به تعریف عایق حرارتی و کاربرد های آن بپردازیم.

کاهش ضخامت دیوار ها و سبک سازی سازه ها موجب می شود تا انتقال حرارتی از بیرون به داخل سازه و از داخل سازه به بیرون بسیار اتفاق بیفتد و این انتقال حرارتی موجب اتلاف انرژی شده و تنظیم دمای ساختمان را نیز بر هم می زند.در چنین شرایطی باید برای انرژی ای که می آید و تلف می شود باید بهای بیشتری بپردازید.

عایق حرارتی ابزاری است که به وسیله آن می توان جلوی این انتقال حرارت و به تبع آن اتلاف انرژی را گرفت و تنظیم دمای ساختمان را به حالت استاندارد تبدیل کرد. همانطور که می دانید اتلاف انرژی علاوه بر اینکه از نظر انسانی کار درستی نیست،از نظر اقتصادی نیز بسیار هزینه بردار است.

عایق کاری حرارتی سازه علاوه بر اینکه موجب کاهش هزینه های ساختمان می شود، موجب کاهش مصرف انرژی و در نتیجه حفظ منابع طبیعی برای آیندگان نیز خواهد شد.البته عایق بندی ساختمان باعث بالا رفتن هزینه های ساخت می شود، اما با توجه به پایین آمدن هزینه های مصرف سوخت در مدت زمان کوتاهی این اختلاف هزینه ها جبران خواهد شد.

شیوه نصب و قرار گیری عایق حرارتی

در این بخش از مقاله شیوه های قرار گیری عایق حرارتی در سازه ها را توضیح خواهیم داد:

جهت نصب عایق های حرارتی در دیوار های خارجی ساختمان دو راهکار وجود دارد:

 

  • راه کار 1:  نصب عایق ها در جداره خارجی دیوار
  • راه کار2: نصب عایق ها در جداره داخلی دیوارها

 

هنگامی که عایق حرارتی در جداره خارجی دیوار ها نصب شود، جداره داخلی دیوار قسمتی از حرارت تولیدی توسط دستگاه های حرارتی را جذب کرده و باعث می شود زمانی که این دستگاه ها خاموش می شوند مدت زمان بیشتری فضای داخلی ساختمان گرم بماند. این نوع عایق کاری حرارتی در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

اما هنگامی که عایق های حرارتی در جداره داخلی ساختمان ها نصب شود، دیگر گرمایی توسط دیوار جذب نشده که این امر به گرم و سرد شدن سریعتر فضای داخلی ساختمان کمک می کند. از این روش معمولا برای عایق کاری ساختمان های تجاری و اداری استفاده می شود.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.