معرفی انواع عایق حرارتی و بررسی مزایا و معایب آنها

معرفی انواع عایق حرارتی و بررسی مزایا و معایب آنها

در مقاله های گذشته در ارتباط با مفهوم  بهترین عایق حرارتی صحبت کردیم.در این مقاله قصد داریم جهت آشنایی بیشترشما با این مبحث به معرفی انواع عایق حرارتی پرداخته و مزایا و معایب هر یک را بررسی نماییم.

تحلیل و بررسی انواع عایق حرارتی

همانطور که قبلا توضیح دادیم عایق حرارتی برای جلوگیری از انتقال دما از داخل به بیرون ساختمان و یا بالعکس از بیرون به داخل ساختمان استفاده می شود. عایق حرارتی برای انجام این وظیفه در انواع مختلفی موجود است. در این بخش از مقاله به معرفی انواع عایق حرارتی و کاربرد های آن خواهیم پرداخت.

عایق ها از نظر شیوه عملکردشان برای جلوگیری از انتقال گرما به دو دسته تقسیم می شوند:

  •  عایق های حرارتی حجیم
  • عایق های حرارتی بازتابی

 

همانطور که از شیوه نام گذاری این دو دسته عایف مشخص است، عایق های دسته اول با عنوان عایق حرارتی حجیم متشکل از کیسه های هوای بسیار ریزی هستند که به وسیله آنها از انتقال حرارت جلوگیری می کنند و در دسته دوم نیز از روش های فیزیکی بازتابی کار جلوگیری از انتقال حرارت صورت می گیرد.

انواع عایق حرارتی از نظر فنی

  • عایق های حرارتی پایه معدنی
  • عایق های حرارتی پایه شیمیایی
  • عایق های حرارتی پایه گیاهی
  • عایق های حرارتی مرکب
  • عایق های حرارتی نور گذر
  • عایق های حرارتی مدرن

در این بخش جهت آشنایی بیشتر با هر کدام از  عایق های نام برده شده و درک خوبی از بهترین عایق حرارتی  به ارائه توضیحات کوتاهی در ارتباط با هر یک می پردازیم.

ساختار عایق های حرارتی پایه معدنی متشکل از موادی همچون پشم سنگ و پشم شیشه، سیلیکات، الیاف کربنی والیاف شیشه است.ساختار عایق های حرارتی پایه شیمیایی متشکل از موادی همچون  اسفنج پلی اورتان ، اسفنج پلی اتیلن، اسفنج پلی استایرن ، اسنفج اوره فرم الدهید، اسفنج فنلیک، هایفوم پی وی سی و ای دی است.این نوع از عایق های حرارتی به دلیل سینتیکی بودن از تنوع بیشتری برخوردار هستند

ساختار اصلی عایق های حرارتی پایه گیاهیی را گیاهان تشکیل داده اند به عنوان مثال می توان در ساختار عایق های پایه گیاهی از موادی مانند سلولز، چوب پنبه و پشم چوب نام برد.

عایق های مرکب ،ترکیبی از چند نوع عایق حرارتی دیگر و خاصیت آن ها بسته به نوع عایق هایی که در ساختار آن به کار رفته متفاوت است.

عایق حرارتی نور گذر  بیشتر در ساخت درب و پنجره ها و برای تزریق نور به سازه  استفاده می شود.

عایق های حرارتی مدرن شامل عایق های نانو، پانل های عایق خلاء وی آی پی،  تکنیک عایق کاری دینامیکی و ... می باشد.

تقسیم بندی عایق های حرارتی از نظر دما

عایقهای حرارتی دما پائین

عایق های حرارتی دما پایین بیشتر به عنوان عایق ضد بخار آب و یا ضد رطوبت مورد استفاده قرار می گیرند.

عایقهای حرارتی دما متوسط 

محدوده دمایی برای بکارگیری این نوع عایق ها بین ۱۶ تا ۳۱۵ درجه سانتیگراد می باشد . چنین محدوده دمایی معمولاً در اکثر فرآیندهای صنعتی، آب گرم و سیستمهای بخار ساختمان های تجاری وجود دارد.

عایقهای حرارتی دما بالا 

محدوده دمایی برای بکارگیری این نوع عایق ها بین ۳۱۵ تا ۸۷۰ درجه سانتیگراد است . کاربرد این نوع عایق ها در صنایع تولید برق، نیروگاه و پالایشگاه، بویلرهای صنعتی و تجاری، دودکشها، کوره ها، زباله سوزها و چندین فرآیند صنعتی دیگر می باشد .


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.