آشنایی با  تجهیزات مورد نیاز برای اجرای کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

آشنایی با تجهیزات مورد نیاز برای اجرای کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

در مقالات گذشته در ارتباط با کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان مفصل صحبت کردیم. در این مقاله کمی فراتر رفته و  می خواهیم در ارتباط با تجهیزات مورد نیاز برای اجرای پروژه های کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یوریا مطالبی را ارائه نماییم. 

معرفی تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

اگر تصمیم دارید در زمینه  اجرای پروژه های کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یوریا  ورود پیدا کنید توصیه می کنیم این بخش از مقاله را  از دست ندهید. در این بخش، کلیه ی تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این پروژه ها را معرفی کرده و به توضیح کاربرد آنها خواهیم پرداخت.

دستگاه ساب

برای ایجاد چسبندگی بیشتر کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یوریا روی سطح مورد نظر نیاز دارید تا روی سطح خط و خش ایجاد کنید، علاوه بر این قبل از اجرای پروژه باید سطح مورد نظر را مسطح سازید به عبارتی دیگر در صورتی که سطح مورد نظر شما دارای پستی و بلندی است باید آن را توسط دستگاه ساب یکدست نمایید. دستگاه ساب می تواند  در سطوحی مانند  بتون، موزاییک یا سرامیک خراش ایجاد کند، البته باعث ایجاد گرد و خاک زیادی نیز می شودسعی کنید هنگام  استفاده از دستگاه ساب  از پارچه های خیس و نمدار در قسمت پایینی آن جهت جذب گرد وخاک استفاده کنید.

دستگاه ایرلس

اصولا در صنایع مختلف از دستگاه ایرلس به منظور پاشش رنگ استفاده می شود. اما در برخی موارد در اجرای کفپوش اپوکسی نیز  از دستگاه ایرلس به منظور سیلیس پاشی نهایی استفاده می شود. این دستگاه توانایی پاشش رنگ در ضخامت های بالا را داشته و به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

میکسر

همانطور که در مقاله آشنایی با کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان توضیح دادیم این کفپوش ها  دو جزئی هستند و این دو جزء هنگام اجرای پروژه بایستی کاملا با یکدیگر میکس شده و همگن شوند. به منظور میکس و همگن سازی این لایه ها از دستگاه میکسر استفاده می شود.

 

ماله و لیسه

از ماله و لیسه جهت پخش کردن و هموار کردن لایه میانی کفپوش اپوکسی و همچنین بتونه کاری و ماستیک کاری سطح مورد استفاده می شود.

ماله شانه ای

ماله شانه ای جهت پخش کردن لایه رویه کفپوش اپوکسی که به صورت خود تراز خواهد بود استفاده می شود. کفپوش اپوکسی به صورت خودیکنواخت شونده بوده و این وسیله باعث می گردد که کفپوش اپوکسی به میزان ضخامت یک میلیمتر بر روی سطح پخش شود. سطح زیرین این ماله به صورت شانه ای بوده و می تواند هنگام کشیده شدن بر روی سطح، کفپوش مایع را به میزان ضخامت یک میلیمتر بر روی سطح پخش کند. این عملیات در متراژهای بالا به وسیله تی های شانه ای نیز قابل انجام می باشد.

کفش میخی

گاهی اوقات لازم است تا در حین انجام پروژه  مخصوصا برای اجرای عملیات حباب گیری روی سطح کار راه رفت. هنگام اجرای کفپوش اپوکسی و به خصوص هنگام انجام عملیات حباب گیری و یا پخش رنگ می بایستی این امکان وجود داشته باشد که بتوان بر روی سطح خیس رنگ حرکت داشت بدون اینکه رد کفش باقی بماند. کفش میخی به منظور راه رفتن بر روی کفپوش خیس در نظر گرفته شده اس.. قبل از خشک شدن سطحی رنگ می توان به وسیله کفش های میخی بر روی سطح حرکت کرده و عملیات حباب گیری و یا پخش کردن رنگ را انجام داد. با توجه به خصوصیت خود یکنواخت شوندگی کفپوش اپوکسی محل میخ های کفش به راحتی توسط رنگ پوشیده می شود.

غلطک حباب گیری

غلطک حباب گیری وسیله ای است که به کمک آن مهمترین مرحله پروژه اجرایی کفپوش  را می توان انجام داد. مرحله ای که  در کیفیت و ظاهر نهایی پروژه  بسیار تاثیرگذار خواهد بود.  این غلطک جهت از بین رفتن حباب های سطحی در کفپوش رویه مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه لایه نهایی کفپوش اپوکسی در ضخامت حداقل یک میلیمتر انجام می شود، امکان باقی ماندن حباب در سطح کفپوش در ضخامت بالا وجود دارد. این غلطک ها با توجه به شکل ظاهری ای که دارند بلافاصله بعد از پخش کردن رنگ و قبل از خشک شدن سطحی آن بر روی سطح کشیده شده و حباب های سطحی را از بین می برند. البته کیفیت و فرمولاسیون کفپوش رویه اپوکسی یا پلی یورتان نیز در میزان حباب های سطحی بسیار مهم بوده و استفاده از ماده افزودنی ضد حباب در فرمولاسیون لازم می باشد.

غلطک حباب گیر دستگاهی مورد نیاز در اجرای کفپوش اپوکسی

ترازو

همانطور که می دانیم تمامی لایه های اجرایی در کفپوش اپوکسی یا پلی یورتان دو جزئی بوده و نسبت ترکیب جزء اول و دوم می بایستی دقیقا رعایت گردد. علاوه بر این میزان مصرف سیلیس و اروزیل در لایه میانی و یا ماستیک و بتونه نیز بر اساس درصد وزنی تعریف شده و بایستی کنترل شده باشد. یکی از دلایل دیگر استفاده از ترازو در پروژه های اجرایی کفپوش که بسیار مهم می باشد، میزان مصرف و ضخامت تحویلی در متراژ معینی از کار می باشد. با توجه به چگالی مشخص کفپوش و متراژ معین، مصرف مواد می تواند ضخامت نهایی کفپوش را مشخص نماید و از مصرف بی رویه و یا مصرف کم جلوگیری بعمل آید.

امیدواریم با ارائه این مطلب توانسته باشیم شما را به خوبی با تجهیزات مورد نیاز برای پروژه های اجرای  کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یوریا آشنا ساخته باشیم.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.