آشنایی با کفپوش سرامیکی و شیوه ی اجرای آن

آشنایی با کفپوش سرامیکی و شیوه ی اجرای آن

تا کنون در مجموعه مقالات آموزشی وب سایت پل برج در ارتباط با  کفپوش های زیادی از جمله کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یوریا صحبت شده است. امروز در ادامه معرفی انواع کفپوش ها می خواهیم در ارتباط با کفپوش سرامیکی توضیحاتی ارائه کنیم. در میان بسیاری از متخصصین حوزه ساختمان کفپوش سرامیکی به عنوان سخت ترین کفپوش شناخته می شود. با ارائه راهنمایی در خصوص اجرای کفپوش سرامیکی و آشنایی با آن با ما همراه باشید.

آشنایی اولیه با کفپوش سرامیک

قبل از هر چیز در خصوص آشنایی اولیه با کفپوش سرامیک لازم است بدانید که سرامیک از چه موادی ساخته می شود. مواد تشکیل دهنده سرامیک، خاک رس و سفال می باشند. سرامیک ها را در دو نوع در لعاب دار و بدون لعاب می توان معرفی کرد. در نوع لعاب دار، ضخامت سرامیک ۴تا ۱۲میلی متر است چرا که  سرامیک ها را با یک لایه لعاب که می تواند مات، نیمه براق و براق باشد، میپوشانند. سطح زیرین آن ها زبر بوده و بعد از چسباندن به وسیله دوغاب اطراف آن ها را پر می کنند. صنعت سرامیک این قابلی را دارد که بتوان روی سطح آن طرح و نقش های مختلفی را پیاده سازی کرد به عنوان مثال اگر به طرح چوب علاقمند هستید ولی امکان استفاده از کفپوش چوبی در محل مورد نظر را ندارید، می توانید از کفپوش های سرامیکی طرح چوب استفاده نمایید.استفاده از سرامیک به عنوان کفپوش از گذشته تا کنون بسیار رواج داشته و یکی از اجزای اصلی پوشش کف سرویس های بهداشتی محسوب می شود. امروزه پای کفپوش سرامیک به پذیرایی ها و آشپزخانه نیز باز شده و به علت شستشوی ساده و آسان و دوام بالا بسیار از آن استفاده می شود.

مزایا و معایب  استفاده از کفپوش سرامیک

از مزایای کفپوش سرامیک می توان به زیبایی ،شستشوی آسان و دوام بسیار بالای آن اشاره کرد .ضمن اینکه از نظر اقتصادی نیز نسبت مورد های مشابه آن جزء آن دسته از پوشش های به صرفه محسوب می شود.

از معایب پوشش سرامیک می توان به سرد بودن سطح آن مخصوصا در فصول سرد سال اشاره کرد. از این رو استفاده از کفپوش های سرامیکی برای مناطقی که دارای آب و هوای سرد هستند توصیه نمی شود. همچنین در صورت اصابت ضربه، سرامیک دچار شکستگی یا لب پریدگی می شود.

 از دیگر معایب کفپوش سرامیکی می توان به کثیف شدن درزهای ما بین آن اشاره کرد زیرا این درزها را نمیتوان به خوبی تمیز کرد. در ضمن، سرامیک ها سطح لغزنده ای دارند و احتمال سرخوردن بر روی آن ها وجود دارد.

 

آشنایی با شیوه اجرای کفپوش سرامیکی

شیوه اجرای کفپوش سرامیک بسته به اینکه سطحی که قرار است روی آن کار شود چه پوششی دارد متفاوت است.در این مقاله  به بررسی نصب سرامیک روی زیرلایه های بتنی، وینیلی، چوبی و سرامیکی می پردازیم.

نصب سرامیک روی زیر لایه بتنی

نصب سرامیک روی بتن مستلزم این است که لایه ی بتنی زیرین کاملا مسطح ، یک دست و یکنواخت باشد. توجه داشته باشید که در صورت تازه بودن بتن، باید حدودا یک ماه صبر کنید. تمیز کردن لایه بتنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بنابراین باید نسبت به پاک کردن لکه های چربی یا هر نوع ماده دیگر  از سطح بتن اقدام کنید.

نصب سرامیک روی زیر لایه چوبی

در اجرای سرامیک روی زیر لایه چوب مهم ترین نکته این است که براورد کنید که لایه چوبی تحمل وزن لایه ی سرامیکی را داشته باشد.. برای نصب سرامیک به به یک لایه صاف نیاز دارید، به این خاطر قبل از چسباندن سرامیک باید سطح چوب را سمباده بکشید. خود چوب نیز باید روی زیر لایه مناسبی نصب شده باشد.

نصب سرامیک روی زیر لایه وینیلی

برای نصب سرامیک روی وینیل باید توجه کنید که زیر لایه وینیلی محکم باشد. کفپوش های وینیلی نرم، گزینه مناسبی برای نصب سرامیک نیستند.

امیدواریم با ارائه این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در زمینه کفپوش سرامیک به شما عزیزان ارائه نماییم.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.