چسب FRP چیست؟

چسب FRP چیست؟

در مبحث معرفی بهترین عایق حرارتی به الیاف شیشه ،نخ کربن ،آرامید و.. اشاره کرده و کاربرد آنها را به تفصیل بیان نمودیم.در این مقاله در نظر داریم تا در ارتباط  با یکی از  ابزارهای لازم در پروسه نصب عایق حرارتی به نام چسب FRP صحبت کنیم.

 

چسب FRP چیست؟

FRP (اف ار پی) در لغت مخفف کلمه Fiber Reinforced Polymer به معنی پلیمرهای تقویت شده با فیبر است. FRP (اف آر پی) از دو جزء ماتریس (رزین FRP) و فیبر (الیاف FRP) تشکیل می‌شود چسب FRP نوعی چسب بسیار مقاوم است و در پروسه عایق کاری و مقاوم سازی ساختمان از آن استفاده می شود همانطور که پیش از این نیز گفته شد، یکی از روش های مقاوم سازی سازه،در برابر انتقال حرارت ، نفوذ رطوبت وتنش های لرزشی، استفاده از کامپوزیت های تقویتی می باشد. کامپوزیت ها متشکل از یک لایه بسیار مقاوم و  بافته شده از نخ کربن، شیشه، بازالت، آرامید و … می باشد که با استفاده از نوعی چسب مخصوص که به ژل کامپوزیت یا ژل FRP نیز شناخته می شود به یکدیگر می چسبند. این چسب ها با توجه به ساختار پایه و مقاومت و توانمندی هایی که در حوزه عایق حرارتی دارند به سه نوع مختلف طبقه بندی می شوند.

نوع اول :چسب FRP یا ژل کامپوزیت دو جزئی

FRP دو جزئی ،بر پایه اپوکسی بیس فنول نوع A و عامل پخت پلی آمین با مقاومت مکانیکی و چسبندگی بالا تولید می شود. این نوع چسب برای تمام انواع الیاف کربن، شیشه، بازالت و آرامید فرموله شده است. این محصول در دو تیپ RTAFIT EP400 برای استفاده در سطوح قائم و افقی و RTAFIT EP400 plus برای استفاده در سطوح سربالا مثل زیر تیرها و زیر دالها ارائه می شود.

نوع دوم: چسب FRP RTAFIT EP600

نوع دیگری از چسب FRP یا ژل کامپوزیت بر پایه اپوکسی بیسفنول نوع F و مقاومت بسیار بالا که میتواند تمام نیازهای پیوند دهی و استحکام بهره برداری را برآورده سازد. این نوع چسب دارای مقاومت شیمیایی بالایی بوده و برای استفاده در محیط های خورنده  و به عنوان پوشش ضد خوردگی کاربرد دارد. همچنین در کامپوزیت هایی با مقاومت بالا که با الیاف ۶۰۰گرم به بالا استفاده می شوند، این چسب پا مقاومت RTAFIT EP600 باعث اخذ حداکثر بهره دهی کامپوزیت خواهد شد.

نوع سوم:چسب  RTAFIT UW35 FRP

چسب FRP دوجزئی Hydrophilic مخصوص محیط خیس و مرطوب می باشد. این چسب بسیار توانمند و پرمقاومت بوده و توانایی عمل آوری در زیر آب را دارا می باشد. از این چسب به عنوان چسب ضد آب نیز یاد می شود و می توان از آن در آب بندی ساختمان نیز استفاده کرد. از RTAFIT UW350 می توان برای پروژه های زیر دریا مانند پایه های اسکله ها، دیواره ها و ستون های استخرهای آبگیر و امثالهم بهره برد. همچنین برای سازه هایی که نیاز به تقویت به روش FRP با محدودیت حضور در مناطق مرطوب و خیس شدگی در حال بارش باران و یا Splash Zone اسکله ها و سازه های دریایی بهره برد. استفاده از این چسب برای نصب الیاف و لمینت های تقویتی از جنس کربن پیشنهاد می شود.

لازم به دکر است به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که تمام پروژه های مقاوم سازی و بهسازی که با روش FRP  انجام می شوند، از اصول محاسبات یکسانی پیروی می کنند. تفاوت کلی در سیستم FRP در سه مورد کلی می باشد.

۱- وزن و نوع الیاف مورد نیاز: الیاف مورد استفاده در بحث تقویت می تواند از نوع کربن، شیشه، آرامید و بازالت باشد که معمولا با طیف وزنی ۱۰۰ تا ۹۰۰ گرم بر متر مربع ارائه می شود.

۲- اعمال مقاومت کامپوزیت در طراحی : در بازطراحی با هدف مقاوم سازی، مقاومت الیاف به تنهایی مطرح نیست بلکه مقاومت کامپوزیت یا همان الیاف آغشته به چسب FRP لحاظ می شود. میزان تاثیر گذاری مقاومت و توانمندی چسب FRP در این بخش می باشد.

۳- تعداد لایه های کامپوزیت: گاها بدلیل عدم دسترسی به الیافهای سنگین در بازار و همچنین جهت تامین کسر مقاومت بوجود آمده در عضو سازه بتنی، یک لایه FRP کافی نبوده و به بیش از یک لایه نیازمند می شویم. اجرای کامپوزیتهای چند لایه مناسب است یکجا و قبل از خشک شدن لایه های زیرین انجام شود.

امید است با ارائه این مقاله توانسته باشیم مختصری در ارتباط با چسب FRP توضیح داده و شما را با این مفهوم آشنا کرده باشیم.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.