پشم سرامیک چیست؟

پشم سرامیک چیست؟

اگر تا به حال  برای ساختمان و یا پروژه عمرانی خود در جستجوی انتخاب بهترین عایق حرارتی بوده اید حتما  اصطلاح پشم سرامیک یا فیبر سرامیک به گوش تان خورده است. پیش از انتشار این مقاله نیز ما در مبحث معرفی انواع عایق حرارتی به صورت تیتر وار اسم پشم سرامیک را آورده ایم.اما در این مقاله در نظر داریم تا مفصل در ارتباط با پشم سرامیک به عنوان یک عایق حرارتی مقاوم و نسوز صحبت کنیم.

سرفصل های مورد بحث در این مقاله:

 

 • ·        پشم سرامیک چیست؟
 • ·        تاریخچه پشم سرامیک
 • ·        انواع پشم سرامیک
 • ·        بررسی مزایا و معایب پشم سرامیک

پشم سرامیک چیست؟

در این بخش می خواهیم شما را با مفهوم پشم سرامیک به عنوان بهترین عایق حرارتی آشنا کنیم .قبل از هر چیز بهتر است بگوییم پشم چیست و سپس به توضیح پشم سرامیک بپردازیم.به تجمع الیاف به صورت مرتب با طول و قطر متفاوت در صنعت پشم گفته می شود .

پشم سرامیک یا فیبر سرامیک ماده  ای است متشکل از سیلیکات آلومینیوم  و الیاف مختلف پلی کریستال که مهم ترین خاصیت آن مقاومت در برابر حرارت است گفته شده پشم سرامیک قادر است حرارتی تا مرز 1600درجه سانتیگراد را تحمل کند.پشم سرامیک از جمله عایق های حراررتی محسوب می شود که از دانسیته بالایی برخوردار  بوده ویکی از بهترین عایق هایی است که برای آکوستیک کردن فضاهای مختلف استفاده می شود و برای ساختمان ها و فضاهایی که می خواهند از نظر اتلاف انرژی بهینه ترین صرفه جویی را داشته باشند بهترین پیشنهاد است.

تاریخچه پشم سرامیک

اگر بخواهیم از تاریخجه پشم سرامیک بگوییم باید به دهه 1960 برگردیم. پشم سرامیک در دهه 1960 در بازارهای اروپا با توجه به مقاومت بالای خود در برابر گرما و حرارت و خواص و ویژگی های فنی مورد توجه پیمانکاران در صنعت برای عایق کاری حرارتی قرار گرفت .

با توجه به مقاومت بالا در برابر حرارت و خواص فنی خوبپشم سرامیک سریعا به مهم ترین انتخاب پیمانکاران برایعایق کاری صنعتی با درجه حرارت بالا تبدیل شد.

عایق حرارتی پشم سرامیک با توسعه خود مزایای اقتصادی و زیست محیطی بسیاری را به همراه داشت.

مهمترین پیامدهای استفاده از پشم سرامیک ضخامت دیواره های کوچکتر و توده های بتنیبا حجم قابل ملاحظه ای پایین تر است.اما در توضیحات خود به مزایای زیست محیطی پشم سرامیک اشاره کردیم .بد نیست در بخش بعد با جزئیات بیشتری این مزایا را بررسی کنیم.

مزایای استفاده از  عایق حرارتی پشم سرامیک  بر محیط زیست :

کاهش آلودگی هوا

کاهش مصرف سوخت های فسیلی

انواع پشم سرامیک  از نظر شکل ظاهری

 

 • پشم سرامیک پتویی
 • پشم سرامیک طنابی
 • پشم سرامیک رولی

انواع پشم سرامیک از نظر ساختار شیمیایی

پشم سیلیکات قلیایی غیرآلی

پشم AES یا پشم سیلیکات قلیایی غیر آلی شاملالیاف آمورف است که توسط ذوب ترکیبی از CaO، MgO-، SiO ۲و ZrO ۲تولید می شود .محصولاتساخته شده از AES به طور کلی در دمای کاربرد کمتر از ۹۰۰درجه سانتی گراد و در تجهیزاتمداوم و تجهیزات خانگی استفاده می شود.

پشم آلومینو سیلیکات یا پشم سرامیک نسوز

 در میان دسته بندی پشم سرامیک پشم آلومینو سیلیکات به عنوان پشم سرامیک نسوز (RCF) شناخته می شود، این پشم  تشکیل شده از الیاف آمورف تولید شده توسط ذوب ترکیب Al ۲ O ۳و SiO ۲، معمولا در نسبتوزن ۵۰:۵۰ترکیب شده و پشم سرامیک نسوز را تشکیل می دهند. محصولات ساخته شده ازپودر آلومینو سیلیکات به طور کلی در دمای کاربرد بیش از ۹۰۰درجه سانتیگراد و با استفاده ازتجهیزات مداوم و شرایط کاربرد بحرانی استفاده می شود.

پشم پلی کریستال

پشم پلی کریستال شامل الیاف حاوی بیش از %۷۰  Al ۲ O ۳  است. پشم پلی کریستال با روشسل-ژل از محلول های چرخشی آب تولید می شود. الیاف سبز محلول در آب به عنوان یکپیش ماده به دست آمده از طریق عملیات حرارتی متبلور می شوند. پشم پلی کریستال به طور کلیدر دمای کاربرد بیش از ۱۳۰۰درجه سانتیگراد و در شرایط شیمیایی و کاربرد فیزیکیانتقالی، همچنین در دمای پایین استفاده می شود. خطرات بهداشتی نکاتی که در زمان استفاده باید مد نظر قرار گیرد.

کاربرد پشم سرامیک

پس از شناخت کلی عایق حرارتی پشم سنگ و آشنایی با مفهوم آن در این بخش به بیان تیتر وار کاربرد های پشم سرامیک می پردازیم.

 • عایق برای کوره های صنعتی
 • پرکننده خوب برای جاهای مختلف
 • جهت عایق کاری کوره های حرارتی
 • بهترین عایق برای کوره های آجر نسوز

مزایای پشم سرامیک

در این بخش به بیان برخی از مهم ترین مزایای استفاده از عایق حرارتی پشم سرامیک اشاره می کنیم:

 • بسیار نازک می باشد
 •  تحمل حرارتی بالایی دارد
 • مقرون بصرفه است
 • جزو بهترین عایق های حرارتی محسوب می شود
 •  پرکننده مناسبی است

نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.