آشنایی با روش های آب بندی چاله آسانسور

آشنایی با روش های آب بندی چاله آسانسور

یکی از مهم ترین قسمت های آب بندی ساختمان و یا به عبارتی دیگر یکی از حساس ترین قسمت های ساختمان که آب بندی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، آب بندی چاله آسانسور ساختمان می باشد. در این مقاله در نظر داریم تا مختصری در رابطه با اهمیت آب بندی چاله آساسنسور بگوییم و سپس روش های مختلف آن را توضیح دهیم.

اهمیت آب بندی چاله آسانسور

با رشد و توسعه ساخت و ساز آپارتمان و افزایش چشم گیر آپارتمان نشینان ، داشتن آسانسور برای یک سازه ساختمانی مرتفع یکی از الزامات محسوب می شود.  آسانسور به خاطر جابه جایی سرنشینان خود در ارتفاع از حساسیت بسیار بالاییی برخوردار است و به همین جهت استاندارد سازی آن  نیز یسیار حائز اهمیت است. یکی از مهمترین قسمت هایی که باید رعایت شود تا به یک آسانسور برچسب استاندارد زده شود آب بندی چاله آسانسور می باشد. بخشی از تاسیسات برقی آسانسور در داخل چاله آسانسور تعبیه شده است. برق همواره در مجاورت با آب بسیار خطرناک ظاهر شده است. بخصوص اینکه اتصال کوتاه در هر یک از بخشها و سنسورهای آسانسور ممکن است منجر به اختلال جدی در کارکرد آسانسور شده و علاوه بر خرابی آسانسورها، منجر به اتفاقات جبران ناپذیری شود.زنگ زدگی اتصالات و عناصر فلزی آسانسور بخصوص رول بولتهای اتصال قطعات ممکن است در دراز مدت باعث ضعف در اتصالات و متعاقبا ضعف در عملکرد آسانسور گردد. به همین دلیل پر واضح است که آب بندی  چاله آسانسور باید بصورت جدی مورد توجه مهندسین و تکنسین های ساخت و مجریان آب بندی قرار گیرند.

روشهای آب بندی چاله آسانسور

پروسه آب بندی در زیر زمین و طبقات منفی ساختمان همیشه بسیار حساس تر از سایر نقاط بوده و هست.به همین دلیل آب بندی این نقاط نیز نیازمند استفاده از روش های اصولی و ابزار هایی با کیفیت است . برای اینکار سه روش آب بندی مکمل وجود دارد:

  • استفاده از ژئوسنتتیک ها
  • اجرای بتن آب بند
  • اجرای پوشش آب بندی از داخل

سه روش یاد شده ، گلچینی از برترین روش های اجراشده در میان تکنیسین های آب بندی به حساب می آیند و اجرای آنها نیز نیازمند دانش بالا و تجربه کافی می باشد. از آن جمله می توان به دانش انتخاب نوع مصالح برای شرایط و جنس خاک و تراز آب و فشارهای هیدرواستاتیکی و نیز تجربه کار در انواع شرایط حاکم بر فیزیک چاله آسانسور اشاره کرد . در ادامه اشاره مختصری به هر یک از مراحل یاد شده می پردازیم.

روش 1: استفاده از ژئوسنتتیکها برای آب بندی چاله آسانسور

 مصالح ژئوسنتتیک به پوششهای عایقی  یا به اصطلاح ورق هایی گفته  می شود که بین بستر و مقطع بتن ریزی قرار می گیرند تا از نفوذ آب به داخل باکس بتنی جلوگیری کنند. این نوع پوششها خود دارای انواع متفاوتی می باشند که بصورت لایه ای در کنار یکدیگر قرار گرفته و کار عایق بندی بتن را به خوبی انجام می دهند. این پوششها عبارتند از:

روش2: استفاده از بتن آب بند برای آب بندی چاله آسانسور

در این روش به جای قرار دادن ورق عایقی ما بین لایه های بتن از بتن های خاصی با خاصیت عایقی استفاده می شودساخت و اجرای بتن آب بند یکی از روشهای موثر در آب بندی می باشد که نیازمند رعایت طرح اختلاط خاص می باشد. افزودنیهای بسیاری برای اینکار وجود دارند که از آن جمله می توان به ژل میکروسیلیس، پودر آب بند کننده، افزودنی کریستال شونده، مایع آب بند کننده بتن، رزینهای اکریلیکی آب بند و … اشاره کرد. بخش دیگر اجرای بتن آب بند استفاده از آب بند کننده های فیزیکی یا واتر استاپ می باشد. واتر استاپها از لحاظ ساختاری به سه نوع بنتونیتی، هیدروفیلی و pvc تقسیم بندی می شوند. هر یک از این واتر استاپها در شرایط و جایگاه خاص خود بایستی مورد استفاده قرار گیرند.

روش3: استفاده از پوشش آب بندی برای آب بندی چاله آسانسور

از این روش به عنوان پرکاربرد ترین روش آب بندی چاله آسشانسور می توان نام برد.  در این روش با استفاده از پوششهای نفوذگر کریستال شونده پودری یا پوشش های پایه معدنی پلیمری مخصوص  پروسه آب بندی انجام می گیرد. تجربه نشان داده است، آب بند کننده های پایه معدنی اصلاح شده با پلیمر بدلیل سازگاری بالایی که با بتن زیرین دارند، مناسبترین نوع برای اینکار می باشند.

نتیجه گیری

در پایان برای اینکه مقایسه ای ما بین روش های یاد شده داشته باشیم  و نتیجه گیری کنیم می توانیم بگوییم بهترین روش  آب بندی و عایق کاری چاله آسانسور در زمان بتن ریزی و قبل از آن است ، یعنی زمانی که چاله آسانسور در حال طراحی و ساخت است باید از موادی در بتن استفاده نمود که به آب بندی چاله آسانسور کمک نماید.استفاده از افزودنی های آب بند کننده مناسب در هنگام اجرای بتن فونداسیون در راستای تولید یک بتن آب بند میباشد. اما متاسفانه در بسیاری از مواقع مشاهده می شود به دلایل اقتصادی و یا عدم آگاهی کافی سازندگان و تصمیم گیران این سیستم آب بندی در سازه های بتنی صورت نمی گیردو معمولا در بیشتر موارد سازندگان با مشکل جمع شدن آب در کف چاله آسانسور مواجه هستند.

 


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.