رزین فنولیک چیست؟

رزین فنولیک چیست؟

در ادامه تشریح و بررسی اصطلاحات و ابزار ها و مصالح حوزه عایق کاری و آب بندی ساختمان امروز در این مقاله می خواهیم در رابطه با رزین‌ های فنولیک سخن بگوییم. اگر از احالی اهل فن و متخصصی در زمینه ساخت و ساز باشید باید کم و بیش با رزین ها آشنا باشید.

رزین چیست؟

 رزین ماده ای است که به طور طبیعی از گیاهان گرفته می شود.  همانطور که می دانید این ماده بسیار چسبنده است و در اثر گذشت زمان سفت می شود. پژوهش گران صنعت ساختمان مخصوصا آب بندی ساختمان با تکیه بر علم شیمی و تحلیل و بررسی های بسیار توانستند با ترکیب این ماده ی گیاهی و ترکیبات شیمیایی مصالحی تولید کنند که در زمینه عایق کاری ساختمان از اهمبت بسیاری برخوردارند.

فنولیک چیست؟

فنولیک ها  یا اهمان رزین فنولیک یکی از بهترین انواع عایق های آلی محسوب می شوند. این مصالح به شکل  تخته های بزرگی تولید می شوند و به همین جهت به سادگی می توان آنها را به شکل های دل خواه دیگری برش داد. این عایق ها دارای پایین ترین ضریب انتقال حرارت بین عایق های پلیمری می باشد، به صورتی که حدودا عایق فنولیک به قطر 2 سانتی متر می تواند جای بتن به قطر 35 سانتی متر به عنوان عایق حرارتی استفاده شود، به همین دلیل می توان فنولیک را به عنوان یکی از  موادی که می تواند بهترین عایق حرارتی  باشد ممکن معرفی کرد. در ترکیبات شیمیایی گروه های مولوکلی متعددی وجود دارند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. در این میان  از واکنش گروه های مولکولی فنل ها و فرم آلدهید ها فنولیک تشکیل می شود.

رزین‌ فنولیک ماده ای است کدر با رنگ  کهربایی (amber) کم رنگ البته این ماده در رنج رنگ های قهوه ای تیره تا سیاه نیز وجود دارد. رنگ تیره رزین‌های فنولیک کاربرد آنها را محدود می‌کند. رزین‌های فنولیک در شکل های مختلفی چون  پولک، فیلم مایع و پودر موجودند.

رزین‌های فنولیک جزء رزین‌های با کاربرد عمومی محسوب می‌شوند ولی می‌توان بیشتر  کاربرد آنها را در حوزه عایق بندی حرارتی دانست.

نکته جالب توجه این است که عایق فنولیک می تواند در جایی که به استاندارد های آتش سوزی بالا نیاز است به جای پلی یورتان یا پلی ایزوسیانورات نیز استفاده شود.

رزین‌های فنولیک دارای انواع مختلفی هستند که کاربرد هر یک نیز می تواند با دیگری متفاوت باشد. در بخش بعد این مقاله به معرفی انواع رزین های فنولیک خواهیم پرداخت.

برخی از انواع رزین‌های فنولیک عبارتند از

 •  در کانال های تهویه هوا و کولر ها
 • تانک ها و مخازن، کوره های دمای مداوم 120 درجه
 •  به دلیل ضخامت بسیار کم، می توان از این محصول در مکان های با فضای کم استفاده کرد
 •  تولید ساندویچ پنل ها

مزایای فنولیک ها

 •  سهولت قالبگیری
 • پایداری ابعادی بسیار خوب و دقیق
 •  مقاومت در برابر خزش
 • مقاومت بالا در برابر تغییر شکل
 •  مقاومت حرارتی خوب
 • مقاومت الکتریکی خوب
 •  مقاومت شیمیایی خوب
 •  مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی خوب
 •   جذب آب پایین
 •  کیفیت مناسب در ماشینکاری
 • در مقایسه با فنولیک ها رزین‌های اوره- فرم آلدهید ارزانترند و رنگ آنها روشن تر است. همچنین مقاومت آنها در برابر ترک خوردگی الکتریکی بیشتر است ولی مقاومت حرارتی کمتری دارند.

کاربردهای مرسوم از این مواد عبارتند از

از دیگر کاربردهای رزین‌های فنولیک به عنوان عایق حرارتی، می توان  به ساخت فوم اشاره کرد. البته فوم فنولیک در مقایسه با فوم پلی پورتان و پلی استایرن، گرانتر است ولی بدلیل غیر مشتعل بودن و سمیت پایین گازهای حاصل از سوختن، خواص برتری دارد.

محدوده کاربرد فیلرها معمولا محدود به فیلرهای سفید کننده برای پودر چوب و الیاف خرد سلولز و نیز امکان کاربرد تقویت کننده های معدنی یا لیفی است.

حرف آخر

در پایان و برای یک نتیجه گیری خوب از بحث ارائه شده می توان چنین گفت : رزین‌های ملامین فرم آلدهید در مقایسه با فنولیکها و اوره-فرم آلدهید عملکرد بهتری دارند ولی گرانترند. ویژگی های مطلوب آنها عبارتند از: جذب آب پایین، مقاومت حرارتی و لکه پذیری، سختی و عایق الکتریکی.

امیدواریم با ارائه این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را برای علاقه مندان به صنعت ساخت و ساز ارائه کرده باشیم.


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.