بررسی تخصصی واترپروف پودری بتن

بررسی تخصصی واترپروف پودری بتن

واتر پروف اصطلاحی لاتین با معادل فارسی ضد آب بوده و در میبحث عایق کاری و آب بندی ساختمان به وفور به کار برده می شود. در  مقالات قبل در ارتباط با روش های آب بندی ساختتمان و همچنین روش های آب بندی دیوار حائل صحبت کرده ایم . در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از  ابزار و مصالح مورد نیاز برای عایق کاری و ضد آب کردن بتن به نام واترپروف پودری سخن بگوییم.

واترپروف پودری چیست؟

 واترپروف پودری ماده ای است که اساسی ترین وظیفه آن ضد آب کردن بتن است. حال اینکه این ماده چه ساختاری دارد و با چه مکانیزمی به بتن خاصیت ضد آب شدن را مب بخشد در ادامه بررسی خواهیم کرد.

واترپروف پودری ماده ایست که ساختار آن بر پایه اسیدهای چرب که حاوی مواد پرکننده و دافع آب میباشد بنا شده است که طی واکنش با ترکیبات حاصل از هیدراتاسیون سیمان در داخل منافذ و حفره ها جاری شده و نقش دافع آب و رطوبت را به عهده می گیرد. همانطور که می دانید یکی از مهم ترین عوامل کیفیت بتن و بتن کاری نفوذناپذیری آن است به همین خاطر چگونگی ترکیب آن باسایر مواد به گونه ای که روی استحکام و نفوذ ناپذیری آن تاثیر منفی نگذارد بسیار حائز اهمیت است. استفاده از  واتر پروف پودری در ترکیب بتن با روش های استانداردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد به ضد آب شدن بتن کمک شایانی می نماید و در اجرای پروژه های آب بندی ساختمان و آب بندی دیوار حائل بسیار کاربردی است.

آشنایی با روش و میزان مصرف واترپروف پودری در ترکیب بتن

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم چونگی ترکیب واتر پروف پودری با بتن بسیار مهم است و به همین دلیل در این بخش از مقاله به صورت اختصاصی روش های استاندارد موجود را توضیح خواهیم داد.

نکات عمومی استفاده از واترپروف پودری

واتر پروف بتن را به میزان 1 الی 3 درصد وزن سیمان مصرفی در حین ساخت به بتن اضافه نموده و مخلوط نمایید . توجه داشته باشید چون افزودن واتر پروف مایع باعث ایجاد روانی در بتن می گردد بنابراین حتما 10 الی 20 درصد از آب مصرفی را کم کنید . همچنین چون این پودر با آب مخلوط نمی شود، بنابراین حتما باید ابتدا با سیمان و مصالح مخلوط شده سپس آب بتن به آن اضافه شود تا بتوانیم با خیالی آسوده از آن در پروژه های آب بندی ساختمان استفاده کنیم.

واترپروف پودری بتن را می توان به 2 روش با بتن ترکیب نمود :

روش اول :در این روش ابتدا واترپروف پودری بتن را با بخشی از آب اختلاط بتن ترکیب نموده و سپس به سایر مواد اضافه می کنیم.

روش دوم : در این روش ابتدا  واترپروف پودری بتن را با سیمان و ماسه کاملاً مخلوط نموده به طوریکه ماده افزودنی واترپروف پودری به طور یکنواخت در تمامی قسمت های بتن پخش شود، سپس جهت حفظ روانی بتن استفاده از فوق روان کننده بتن مناسب همراه با واترپروف پودری بتن جهت حصول مقاومت بالا حائز اهمیت است. دقت نمایید در هنگام تولید بتن نسبت آب به سیمان از 40٪بیشتر نشود،‌ درغیر این صورت آب اضافی موجود باعث ایجاد تخلخل و در نتیجه نشت آب می گردد و در چنین شرایطی برای استفاده در آب بندی ساختمان یا آب بندی دیوار حائل به هیچ وجه مناسب نیست.

میزان مصرف واترپروف پودری بتن با توجه به ضخامت بتن از 5/1 تا 3 درصد وزن سیمان مصرفی متغیر است. معمولاً برای بتن های تا ضخامت 15 cm در حدود 3 درصد وزن سیمان مصرفی و برای بتن های با ضخامت بالای 15 سانتیمتر 5/1 تا 2 درصد وزن سیمان مصرفی می توان از محصول واترپروف پودری استفاده نمود. نکته قابل توجه این است که استفاده بیش از 3 برابر مذکور بدون استفاده از فوق روان کننده بتن مناسب باعث کاهش مقاومت بتن می گردد .

نکته مهم!!!

در مقاله قبل در ارتباط با وانرپروف مایع صحبت کردیم. لازم است بگوییم استفاده همزمان از هر دو نوع واترپروف چه پودری و چه مایع موجب افزایش خاصیت آب گریزی و نفوذناپذیری بتن شده و توصیه می شود.

سایر موارد مصرف واترپروف پودری

 • کانال های بتنی آب رسانی
 • خازن و استخرهای آب و فاضلاب
 • پی و فونداسیونهای مجاور آب دریا
 • سدها و ساخت بتن های نفوذ ناپذیر

مزایای استفاده از واترپروف پودری

 • افزایش عمر و دوام بتن
 •   افزایش روانی و کارپذیری بتن
 •  افزایش مقاوت فشاری و خمشی
 • بالا بردن مقاومت در مقابل نفوذ آب و محلولهای شیمیایی

کاربردهای ویژه مصرف واترپروف پودری برای بتن

 • مناسب برای آب بندی قطعات پیش ساخته بتنی
 •  مناسب برای بتن ریزی بتنی مجاور آب دریا
 •  مناسب برای بتن ریزی و ساخت بتن نفوذناپذیر در شوره زارها و مناطق حاوی یون های سولفات و کلر
 •  مناسب برای اجرای بتن آب بند جهت سدها،‌ تصفیه خانه ها مخازن ذخیره آب، پلها،‌ کانالها، تونل ها و فونداسیون ها
 •  مناسب برای بتن ریزی فونداسیون اسکله های دریایی

 

 


نظرات 0


ارسال نظر:

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.